11 клас українська мова

17.03.2020 р.

Ділові папери. Протокол (складний). Витяг з протоколу
   


Мета: поглибити знання про офіційно-діловий стиль та про ділове спілкування, ознайомити учнів із призначенням й особливостями вказаних у темі документів; розвивати логічне мислення, пам’ять та мовлення; продовжувати роботу щодо удосконалення усного і писемного мовлення, збагачувати словниковий запас школярів; виховувати культуру ділового мовлення.

Протокол — це службовий документ із записом ходу обговорення питань і рішень, ухвалених на зборах, нарадах, конференціях, інших засіданнях колегіальних органів. 
Прочитати текст протоколу й зробити висновок про зміст і оформлення цього виду документа.
                                                         ПРОТОКОЛ
засідання членів гуртка «Живе слово»
Херсонської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів № 41
№ 4                                                                                  від 18.04.08
Присутні: 13 членів гуртка, керівник.

Голова засідання — Нестерович О.
Секретар — Стадник І.
Порядок денний:
1. Про роботу гуртка «Живе слово» у ІІ семестрі (доповідач Клиганівська В.).
2. Про підготовку до підсумкових заходів гуртка за звітний період (доповідач Зорін А.).
І. СЛУХАЛИ:
Старосту гуртка Клиганівську В., яка відзначила позитивну роботу членів гуртка протягом навчального року. Звернула особливу увагу на активних членів колективу. Розказала про великий обсяг роботи, зроблений у ІІ семестрі.
ВИСТУПИЛИ:
1. Олексин С., який запропонував клопотати перед адміністрацією школи про нагородження активних членів гуртка грамотами директора школа.
2. Карасевич В. внесла пропозицію випустити стінну газету, яка б висвітлила роботу гуртка «Живе слово» у поточному році.
УХВАЛИЛИ:
1. Підтримати пропозицію щодо нагородження активних членів гуртка на Святі останнього дзвоника.
2. Доручити членам редколегії випустити стінну газету.
ІІ. СЛУХАЛИ:
Зоріна А., який доповів про заплановані підсумкові заходи гуртка «Живе слово». Зазначив, що всі члени гуртка мають провести індивідуальну пошукову роботу та взяти активну участь щодо підготовки до зустрічей, виступів і свята.
ВИСТУПИЛИ:
Деремешко І. запропонувала залучити до роботи щодо підготовки заходів гуртка актив школи, однокласників та шкільний ансамбль.
УХВАЛИЛИ:
1. Розподілити обов’язки між членами гуртка щодо підготовки до підсумкових заходів на наступному занятті.
2. Підтримати пропозицію Деремешко І.

Голова засідання                  (підпис)                  О. Нестерович
Секретар                                     (підпис)                  І. Стадник

Виконайте завдання
На загальних зборах 11 класу вирішувалося питання про висування кандидатури від класу до шкільного центру самоуправління. Уявіть, що ви — секретар зборів і ведете протокол. Витяг з протоколу треба здати до центру самоуправління. Напишіть протокол та витяг з нього.

 19.03.2020 р. 

Доброго дня, шановні одинадцятикласники!
Тема уроку сьогодні: Розвиток зв'язного мовлення. Реферат на професійну тему. 








          Опрацюйте, будь ласка, поданий матеріал, вправи запишіть у зошити.                                    Виконайте домашнє завдання.    Вдалої роботи!!!


23.03.2020 р.

  Терміни і професіоналізми. Філологічні, лінгвістичні, літературознавчі терміни.









          Д/з:  скласти  діалог виробничої тематики,  насичений фаховою              термінологією.

   

    Тема:    Фразеологія художнього мовлення, наукова, публіцистична, офіційно- ділова

     Мета: поглибити знання  про стійкі сполучення слів, навчитися визначати роль і доречність використання фразеологічних засобів мови, їх стилістичні функції, удосконалити і перевірити набуті знання із фразеології, збагатити мову фразеологізмами;виховувати любов і повагу до рідного слова,  української мови, її культури.
     
 Доброго дня, мої любі одинадцтикласники!  Сьогоднішній урок я хочу розпочати словами відомого філософа середньовіччя Бенедикта Спінози: «Якщо ви хочете, щоб життя посміхалось вам, спочатку подаруйте йому свій гарний настрій». Тож давайте попрацюємо із чудовим і піднесеним настроєм і заглибимося у цікавий та багатий світ стійких сполук слів, дотепних висловів, мудрих народних порад.

  
 На сьогоднішньому уроці ми з вами опрацюємо тему «Фразеологія художнього мовлення, наукова, публіцистична, офіційно – ділова» і  пізнаємо більш детальніше цікавий світ фразеологічних сполук та   їхнє  використання у різних стилях мовлення, навчимося вирізняти стійкі сполучення слів у текстах різних стилів, добирати до фразеологізмів синоніми та антоніми і перевіримо набуті знання за тестовими завданнями.


  На уроках української мови та літератури ми неодноразово зверталися до теми фразеології і вже маємо певні знання із цього розділу мовознавства. Щоб пригадати відомості із цієї теми, я пропоную вам ряд питань, на які ви повинні дати відповіді.

1.    Бліцопитування «Точка зору».

-       -  Що вивчає розділ «фразеологія»? 
-      -    Яку роль відіграють фразеологізми у нашій мові?
-      -   Назвіть основні властивості фразеологізмів.
-      -   Наведіть приклади фразеологізмів , поясніть, що  вони означають.
  

   Фразеологізм – це  стійке сполучення , яке складається з двох і більше слів, які існують у мові у готовому вигляді і являють собою змістову цілісність)  

     Діти, ми актуалізували опорні знання з фразеології  і я вам зараз пропоную виконати вибірковий диктант, щоб закріпити повторений матеріал. Виписати тільки фразеологічні сполучення.

2.   Вибірковий диктант.
Білий сніг, фальшива нота, різати око, іти швидко, альфа і омега, забивати голову, ясний день, еолова арфа, оббивати пороги, забивати цвях, ламати комедію, око за око, цікава гра, гра долі, іти пішки,  іти на користь, яскраве сонце, ясна голова.
Якщо правильно виконали поставлене завдання, то із початкових літер отримується слово «Фразеологія».

  
 А зараз ми  маємо  поглибити свої знання з теми «Фразеологія», розкривши   особливості фразеологічних сполук у різних стилях мовлення.

                     Стилістичне використання фразеологічних одиниць

Опрацювавши матеріал, виконавши ряд практичних занять ви навчитеся самостійно визначати, в яких стилях можуть вживатися фразеологізми.

 Фразеологічні запаси української мови, як і її лексичний склад, стилістично диференційовані. Тобто, усталені звороти властиві  всім мовним стилям.
                                      (Пригадайте стилі мовлення)
-             
  Кожен стиль має свій запас . Серед фразеологічних зворотів виділяють міжстильові та обмежені вживанням у певному стилі.  Стильове використання фразеологізмів залежить в першу чергу від наявності чи відсутності емоційного забарвлення у ньому.
     Нейтральними чи Міжстильовими називають фразеологічні звороти, що використовуються в усіх стилях мовлення. Наприклад: привертати увагу, із року в рік, піти на користь, робити послугу. Міжстильові фразеологічні звороти являють собою загальновживані найменування певних предметів і явищ дійсності. Їм не властиві додаткові відтінки, значення, експресивність, емоційність.
       Емоційно забарвлені фразеологізми використовуються у художньому, розмовному та публіцистичному стилях. Переважна більшість фразеологічних зворотів має стилістичні особливості і є опорою образного, емоційного мовлення. Такі усталені звороти  належать до певного стилю.    Наприклад: мокра курка – безвільна людина, важка артилерія – неповоротка людина. Стилістичні функції фразеологізмів залежать і від джерел їх походження. На цій підставі вони поділяються на: розмовно – побутові, народно – поетичні і книжні.

                                     Стилістичні функції фразеологізмів 

     Я зараз вам назву декілька фразеологічних сполук, а ви спробуєте визначити стиль, у якому вони використовуються.
Кирпу гнути, розпустити язика, зігнутися в три погибелі, придушити комара, хай йому грець, ні сіло ні впало, потрібний, як свині калатало. Цей перелік можна ще дуже довго продовжувати, бо фразеологізми вживаються дуже часто у нашому повсякденному  житті, у побуті.
-      До якого стилю належать дані сполучення слів? 
-      Чим вони характеризуються? 

     Серед фразеологічних зворотів книжного характеру  виділяються   властиві офіційно – діловому, науковому, художньому та публіцистичному стилям.
 Я назву декілька сполучень слів,а ви спробуєте назвати стиль, у якому вони використовуються.
    Взяти до уваги, заслухати і обговорити, оголосити догану
Це усталені звороти, що використовуються в документах та ділових паперах. Який це стиль?(офіційно-діловий) Фразеологізми офіційно - ділового стилю позбавлені образності, емоційного забарвлення і поступово перетворюються у штампи та канцелярські звороти.

Виконання вправи. Розподільний диктант. В одну колонку виписати усталені звороти офіційно - ділового стилю, а в другу – наукового.
     З оригіналом згідно, зняти з порядку денного, провести експеримент, прийняти рішення, закон Ньютона, питома вага, порядок денний, теорема Піфагора.

Чим ці фразеологізми відрізняються від фразеологізмів розмовно – побутового стилю? ( вони позбавлені образності, емоційності і наближаються до усталених зворотів офіційно – ділового  мовлення.
-      До наукової фразеології відносять також терміни - словосполучення. Це спеціальні звороти, що обслуговують певну галузь науки.
Зараз ми виконаємо завдання.  Назвати окремо терміни з кожної галузі науки. Назвіть ці галузі. (Завдання виконується усно).
Дійсний спосіб, корінь квадратний, минулий час, плямистий олень, єнотовидний собака, прямокутний трикутник, доконаний вид, відокремлені другорядні члени речення, зрізана піраміда, прямий кут, дієприкметниковий зворот, знак оклику, рівнобедрений трикутник, муха цеце.
     Широко використовуються фразеологічні звороти в публіцистичному й художньому стилях, вони досить неоднорідні за своїм складом і особливостями змісту.  Багато фразеологічних сполучень, що вживаються у публіцистичному стилі, мають незначне емоційне забарвлення: мати вплив, досягти успіхів, надавати допомогу. У публіцистичних творах широко використовуються фразеологізми, характерні для розмовно – побутового і художнього стилів. Вони надають публіцистичний творам особливої емоційності і переконливості.


                                                       Тренувальні вправи.

Зараз ми проведемо дослідження уривків художніх текстів. У поданому тексті виділити фразеологізм і замінити його лексичним відповідником. Що втрачає художній текст?

  Коли другі облизня піймають, то і ми остерігаємося. Наталка багатьом женихам піднесла печеного гарбуза. Дивлячись на це,  я й собі на умі.
(облизня піймають, - не пощастило; піднести печеного гарбуза – відмовити; я й собі на умі -  і я боюся).

-      Із якого тексту взятий уривок? Хто його автор?
Мотря стояла коло мисника й з місця не зрушила. Кайдашиха замовкла й не знала, де й очі діти. Кума десь ділась, наче крізь землю провалилась. 
(не зрушити з місця – стояти на місці; не знати, де й очі діти - соромно;  провалитися крізь землю – зникнути).
Кайдашиха прикусила язика, але її розбирала злість. Омелько закричав не своїм голосом. Лаврінові слова запали Карпові в душу.
(прикусити язика – замовкнути; кричати  не своїм голосом – кричати дуже голосно; запали в душу – сподобалися).

Перебуваючи в родині Сірків, Григорій багато чому навчився. Він справді набив руку і вже ходив а лови, неначе він робив це усе життя.
( набити руку – приловчитися)

Еней був парубок моторний і хлопець, хоч куди козак
(парубок моторний – справний,


 Ще можна наводити дуже багато прикладів із художньої літератури, де вживаються і фразеологізми, і прислів’я, і приказки, бо вони є окрасою нашого мовлення, роблять його емоційно забарвленим.  Які ми можемо зробити висновки?


 Українська фразеологія разом із іншими видами національного фольклорного мистецтва належить до його вершинного вияву. Повноправним  смисловим та експресивним компонентом багатьох фразеологічних одиниць – прислів’їв, приказок, зворотів, порівнянь були, є і будуть власні імена.

Повідомлення № 1
     Власні імена дуже часто зустрічаються у фразеологізмах. Це зумовлено необхідністю виділити когось чи щось із ряду подібних осіб чи предметів. Із часом власні імена перетворилися на узагальнені назви і позначають певне явище чи певну рису людини.
     Власні імена у фразеологізмах мають різне смислове навантаження.
     Історичні: завдяки названим у них іменах можна прочитати сторінки з нашого минулого. Наприклад, фразеологізм про козацькі часи: «Висипав Хміль з міха та наробив ляхам лиха» (Б.Хмельницький). «За старого Хмеля була людей жменя», «Від Богдана до Івана не було гетьмана» (Про Івана Мазепу).
     З – поміж різноманітних заспівів найбільшого розповсюдження набули ті, де згадувалися прадавні часи, коли правив цар Горох: наприклад, було це за царя Гороха, « тобто дуже давно.
     Коли дослідники почали досліджувати про царя Гороха, то виявилося, що він жив на межі мідної та залізної епох ( 3 тисячі років тому). Пізніше почали заміняти Гороха іншими іменами: «За царя Тимка, як земля була тонка», «За царя Омелька, як земля була тоненька», «За царя Митрохи, коли людей було трохи» та багато інших.
     І цар Горох, і всі ці люди існували, але не в реальному житті, а лише у фольклорному тлумаченні.

     Прислів` я і приказки про власні імена:

У нашого Омелька велика сімейка.
Не микайся, Грицю, на дурницю, бо дурниця боком вилізе.
Борис і Гліб сіють ранній хліб.
До Миколи не буде літа ніколи.
Яка Настя, таке з нею й щастя.

Повідомлення № 2.

     Народна уява плідно попрацювала над фразеологізмами іншого спрямування – соціально – побутового, де вклалося розуміння моралі, народної мудрості. Імена в цих крилатих висловах ставали засобом, що вказував на певні риси характеру людини. Деяким відводилась нейтральна роль, деяким позитивна, а от ряду імен катастрофічно не пощастило: їх висміювали, бо вони характеризували: недотеп, брехунів, дурнів…
    Це такі імена: Охрім, Химка, Хівря, Хвеська, Гапка, Стецько та інші.
Наприклад: вислів «Язиката Хвеська» коментарів не потребує чи розумний, як Хведькова кобила.
     Названі імена асоціюються з образом неотесаної і некультурної людини.
     Уживання власних імен у значенні загальних є художній прийом, що називається синекдохою.
    Григорій Квітка – Основ`яненко  у комедії «Сватання на Гончарівці» вибрав основним образом твору ім`я Стецько і розширив поняття на тему  народного уявлення про недоумство і неробство головного героя. Із цим іменем у народному мовленні побутує багато висловів:
     Стецько з печі, Стецько на піч (хронічне ледарство) і має європейський відповідник «Фігаро тут, Фігаро там».

Повідомлення № 3.

З відомих причин в українському середовищі переважали «селянські» імена. До них належить ім`я Іван, яке особливо прижилось на українському ґрунті  і стало популярним.
     В Україні поняття Іван ширше від обсягу імені Іван. Найтрадиційніше народне сприйняття Івана як бідного, незаможного чоловіка, що відбилось і в прислів’ях:
     Знайся пан з паном, а Іван з Іваном.
      Не перший раз Іван бідний.
До святого Івана робить  муха на пана.
     Існує думка про Івана як хитрого і спритного хлопця. Степан Руданський відтворив цей образ у гуморесці «Іван і пан».
     Український фольклор має сюжети про не дуже розумного Івана. Наприклад, ростом з Івана, а розумом з болвана.
    Дуже багато вад українців висміюється в образі Івана.
«Іване, куди йдеш? – Болото палити.  - Дурню, мокре не буде горіти. – Аби щось зробити».
     Ще один тип Івана вихоплений із реального життя. Багато заробітчан з України, що були без паспортів, називали себе Іванами, щоб приховати свої справжнє  ім`я.
     Чому найчастіше  в нашому мовленні  зустрічається ім`я Іван? Бо воно є звичайним, розповсюдженим і простонародним.

                .

  Отже, підсумуємо)
 Сьогодні на уроці ми з вами повторили класифікацію фразеологічних одиниць, їх походження, навчилися вибирати фразеологізми із художніх текстів, вивчили вживання фразеологізмів у різних стилях мовлення.


Домашнє завдання.
1. Д/з: впр.360
2.  Із фразеологічного словника дібрати якнайбільше фразеологічних зворотів із словами рука, нога, голова.



24.03.2020 р.                              Доброго дня !!!

  Тема уроку: Розвиток зв'язного мовлення.Публіцистичний стиль, сфера його використання, призначення, основні ознаки. Підстилі. основні жанри
     публіцистичного стилю. Інтерв'ю.


Пригадайте і дайте відповіді на питання:

1. Яка функція публіцистичного стилю?

2. Коли вживаються тексти публіцистичного стилю?

3. Які особливості цього стилю? Визначити підстилі.

4. Які жанри публіцистичного стилю?



                                   ОРФОГРАФІЯ (матеріал на повторення)

  1. Визначте, у якому рядку в усіх словах на місці крапок треба ставити м’який знак:
    а) шампін…йон, т..мяний, тон..ший, кін..ця;
    б) бал..зам, дон..чин, мен..шість, яблун..ці, дівчин..ці;
    в) п’ят…сот, пан .ство, хустин..ці. фал..ш, волин..с..кий;
    г) різ..бяр, джерел..це, сіл…ський, молот..ба, сяд..мо.
  2.  З’ясуйте, у якому рядку в усіх словах на місці крапок треба ставити м’який знак:
    а) брун…ка. п’ят…десят. в’яз…кість, ц…вірін..кає, у мас...ці;
    б) дівчин…ці, учотир…ох, нян…чити, с...вятковий, Хар...ків;
    в) близ…кість, бат…ківщина, у кишен...ці, міл…йон, приз...ба;
    г) молот...ба. майбут...нє, рибал…ці, рибал..с..кий, кін..чик.
  3.  Назвіть рядок, у якому допущено орфографічну помилку:
    а) донецький, користю, сімдесят, вузько, банці;
    б) тьмяний, рученька, сміється, користю, склянці;
    в) учительство, їдальня, німецький, лялці, веселиться;
    г) багатьма, мільйон, ремінь, літні; батьківський.
  4.  Укажіть рядок, у якому всі слова пишуться без м’якого знака:
    а) кров.., степ.., мен..ший, вел..можа, кіл..це;
    б) нен..ці, поділ..с..кий, баб..ці, склян..ці, учител…ство;
    в) бояз…кий, рід..кий, секретар.., дал..ній, німецький;
    г) кін..чик, куз..ня, гіл…ці, кухар.., доч..ці.
  5.   Визначте, у якому рядку в усіх словах на місці крапок треба ставити апостроф:
    а) п...ть, р…ябий, моркв...який, без…язикий, п...єдестал;
    б) ін...єкція, зв…язок, Лук...яненко, в…янути;
    в) транс…європейський, пів…яблука, торф...яний, черв...як;
    г) ал…янс, к…ювет, вар...єте, без…ядерний, цв...ях.
  6.  З’ясуйте, у якому рядку в усіх словах на місці крапок треба ставити апостроф:
    а) довір...я, львів...янин, верб…я, комп...ютер, в…яз;
    б ) реп...я х , зв…язок, міжгір…я, сер…йозний, медв…яний;
    в) зів...янути, помор...яни, різьб...яр, пів...ящика, цв…ях;
    г) св...ятковий, Лук...янчук, двох…ярусний, торф…яний, бур...ян.
  7.  Назвіть рядок, у якому допущено орфографічну помилку:
    а) кур’єр, дев’ять, з’явитися, Лук’ян, двох’ярусний;
    б) з’єднаний, рум’яний, дзвякнути, свято, цвях;
    в) вітряк, духмяний, різдвяний, торф’яний, моркв’яиий;
    г) без’ядерний, надвечір’я, п’явка, міжбрів’я, кров’ю.
  8.  Укажіть рядок, у якому допущено орфографічну помилку:
    а) дев’ятнадцять, підв’язати, м’язи, бур’ян, кур’єр;
    б) з’єднаний, м’ясо, з’явитися, об’єм, під’їхати;
    в) роз’яснити, дит’ясла, пів’яблука, підв’язати;
    г) румяний, дзвякнути, цвях, розмякнути, подвір’я.
  9.  Визначте рядок, у якому всі прислівники пишуться через дефіс:
    а) по/нашому, де/не/де, віч/на/віч, часто/густо, казна/коли;
    б) по/перше, по/вашому, ні/куди, на/весні, на/зло;
    в) будь/як, по/братерськи, в/голос, з давніх/давен, на/певно;
    г) хтозна/де, коли/не/коли, на/бік, у/перше, на/вигляд.
  10.   З’ясуйте, у якому рядку допущено помилку в правопис і прислівників:
    а) день у день, без кінця краю, рік у рік, не до вподоби, казна-де;
    б) на зло, зозла, час від часу, без упину, безперестанку;
    в) у стократ, по-друге, як-небудь, віч-на-віч, навиворіт;
    г) по-моєму, по-зимовому, хтозна-коли, будь-де, рік-у-рік.
  11.  Укажіть, у якому рядку всі прислівники пишуться з двома літерами нн:
    а) гума...о, актив…о, людя...о, со...о;
    б) відмі..о, стара...о, несказа...о, щоде...о;
    в) голос...о, негада...о, дореч…о; нездола…о;
    г) невгамов…о, впевне...о, відда..о, радіс...о.
  12.   Визначте рядок, у якому допущено орфографічну помилку:
    а) ближчий, дужчий, сміється, піщаний, у шапочці;
    б) стомишся, дуб, казка, нігті, легкий;
    в) боротьба, вишчий, зцідити, книжці, дочці.  
  13. г) молотьба, легший, дорожчий, нижчий, річці.


Основна функція публіцистичного стилю – це діяння, вплив на читача або слухача, переконання в правильності висловлених думок. Обставини мовлення: передача інформації з метою пропаганди певних ідей, впливу на широкі верстви населення.

 Сфера вживання: публіцистичні статті, виступи в газетах, журналах, по радіо, на телебаченні, на зборах, мітингах тощо.

 Загальні ознаки: пропагандистський характер, точність, логічність доводів, урочистість, піднесеність, офіційність, експресивність. Публіцистичний стиль атрибутують такі мовні ознаки: писемна й усна форми мовлення; суспільно-політичні слова, емоційно забарвлені слова і вирази, газетні штампи, речення різної структури; монологічна (іноді діалогічна) форма тексту. Типи мовлення — розповідь, опис, роздум.

Публіцистичний стиль є одним з найбільш дійових, широковживаних з-поміж інших стилів. Як бачимо, основна функція публіцистичного стилю – діяння, вплив на читача (слухача).

 Слово публіцистичний (від латинського publicus – суспільний, народний) послужило для утворення слова публіцистика – особливого жанру літературних творів, в яких висвітлюються актуальні питання суспільного життя людей.

Публіцистичний стиль забезпечує різні потреби суспільства, пов'язані з політикою, адміністративною і господарською діяльністю. На відміну від наукового й офіційно-ділового публіцистичний стиль визначається пропагандистським характером.

 Його завдання – агітація, активний вплив на читача і слухача. Цей стиль поєднує в собі точність висловлення, логічність доводів з відкритим вираженням експресії та емоційного забарвлення окремих фраз. Мета публіцистичних творів полягає у з'ясуванні певних суспільно-політичних питань, переконанні читачів та слухачів у правильності висловлених думок, а також в активності впливу цих думок на них.

У публіцистичному стилі широко використовуються суспільно-політична лексика, політичні гасло й заклики, урочисті фрази, риторичні запитання та засоби сатири й гумору.


 Основна форма викладу – монолог.

 Публіцистичний стиль вбирає в себе елементи офіційно-ділового і наукового стилів. Про силу впливу наукового стилю і спеціальної фразеології на публіцистичний стиль свідчить активне, образне, метафоричне застосування наукової термінології. Не останнє місце в публіцистичному стилі посідають образність та інші риси художнього стилю. Вживаються в мові публіцистики і штампи. Але надмірне вживання готових сполук і конструкцій псує мову газет, журналів, тому треба уникати надмірності штампів у публіцистичному мовленні. У статтях, виступах на зборах, мітингах, міжнародних конгресах відбиті важливі питання політики держави й уряду. Автори цих статей, виступів намагаються активно впливати на розум людей, достукатися до сердець кожного індивіда, переконувати слухачів і читачів у правильності своїх думок. Ось тому для публіцистичного стилю властиві урочистість, піднесеність.

 Тут вживаються слова суспільно-політичної лексики та словосполучення на зразок: суверенна Україна, ринкова економіка, українська культура, демократія, посланці народу та ін. Вживаються лозунги, заклики, гасла у вигляді окличних речень: Слава Україні! Слава і честь людям праці! Братаймося – поборемо!


Підстилі 

1) художньо-публіцистичний (памфлети, фейлетони, політичні доповіді, нариси);

2) есе (короткі нариси вишуканої форми);

3) науково-публіцистичний (літературно-критичні статті, огляди, рецензії).

4) В окрему групу виділяється інформаційний стиль – стиль засобів масової інформації (газети, журнали, листівки, радіо, телебачення, статті, репортажі, інтерв'ю.)



 Тексти публіцистичного стилю бувають різних жанрів: інформаційна стаття (замітка), стаття (замітка) дискусійного характеру, нарис, репортаж, інтерв'ю, памфлет та інші. Зразками публіцистичного стилю є статті, публічні виступи І.Франка, М.Коцюбинського, Лесі Українки, Б.Грінченка, В.Винниченка, О.Гончара, І.Дзюби, В.Дончика, А.Погрібного, В.Яворівського, Р.Лубківського й багатьох інших громадських діячів.

Сучасний публіцистичний стиль – це мова газет, журналів, радіо-, телепередач, кінопубліцистика, ораторське мовлення.



Перевірте себе, продовжіть речення:
Публіцистичний стиль це-

Підстилі:

Жанри:

Мета й завдання публічних виступів…



А тепер перегляньте презентацію))

Презентація на тему: "Публіцистичний стиль. Сфера його використання"

                                      Опрацювали? Йдемо далі!!!

Дайте відповіді на питання:

- Що таке інтерв'ю?
- Хто, зазвичай, бере інтерв'ю?
- Хто може бути співрозмовником журналіста?
- Як ви гадаєте, яким чином журналіст повинен готуватися до інтерв'ю?
- У кого б ви хотіли взяти інтерв'ю? Чиє інтерв'ю вам було б цікаво послухати (почитати?)

Інтерв'ю - жанр публіцистики, що становить собою бесіду журналіста з однією або кількома особами за питаннями, які є актуальними для більшої частини суспільства.

Інтерв'ю - обмін думками, поглядами, фактами.

Види  інтерв'ю: інтерв'ю-портрет, інтерв'ю-дискусія, інтерв'ю-анкета, інформаційне інтерв'ю.

Інтерв’юер і респондент Інтерв’юер – той, хто проводить інтерв’ю; людина, яка перебуває у безпосередній взаємодії з респондентом з метою одержання від нього інформації. Респондент (англ. Respond – відповідати) – особа, яка є джерелом, комунікатором спеціальної інформації під час опитування.

А зараз виконайте завдання:

Відредагувати й записати подані речення 
Я рахую, що до інтерв’ю треба готуватися дуже старательно. Правий журналіст, який задає самі важливі питання. До слідуючого запитання можна переходити, почувши відповідь на попереднє. Велике спасибі тебаченню за гарні взірці інтерв’ю. Упевнений, що подавляючі оцінки нашої праці будуть положительні.


Прочитайте текст. Визначте його основну думку. Користуючись матеріалом тексту, зробіть висновок, яких правил слід дотримуватися при  постановці  запитань під час інтерв’ю.
Його величність — запитання
Запитання — це своєрідний ключ до успішного інтерв’ю. Зрозуміло, що воно має бути насамперед змістовним і нестандартним.
Буває, щоб сформулювати справді цікаве запитання, доводиться «просіяти» великий інформаційний масив. Але воно того варте. І автор такого запитання вартий поваги.
Від журналіста вимагається особлива винахідливість, уміння побудувати нестандартне питання. Наприклад, під час інтерв’ю в прямому ефірі телеканалу «1+1» за участю екс-державного секретаря США Мадлен Олбрайт  після традиційної «розминки» журналіст запитує гостю: «Пані Олбрайт, у вас така симпатична прикраса — брошка у формі метелика. Очевидно, ви любите все літнє?..» «Насправді, — відповіла поважна гостя, — я надаю перевагу прикрасам у вигляді
різноманітних зміїв, але іранський лідер якось заявив: подивіться, яка ця Олбрайт зміюка, у неї навіть прикраси — змії. Відтоді мушу уникати улюблених брошок-змій». Така напівжартівлива відповідь, безумовно, надала спілкуванню непротокольного характеру. Журналіст «елегантно» вийшов на комплекс важливих питань про відносини між США й ісламським світом. Обговорення специфічної міжнародної проблематики набуло особистісного забарвлення, стала доступнішою інформація.
У сучасній практиці інтерв’ю особливо цінуються запитання з певним підтекстом, що надають спілкуванню неабиякої інтриги. Таке питання здатне заскочити співбесідника зненацька; отже, відповідь може бути збагачена ексклюзивною й несподіваною інформацією.
Завдання журналіста — викликати знаменитого співрозмовника на відвертість, спонукати його до глибоких і цікавих міркувань. Дослідник сучасної практики західної журналістики Девід Рендол виділяє цілу низку питань, здатних, на його думку, генерувати несподівані відповіді. Зокрема:
- Ваш перший спогад?
- Найкраща порада, яку ви отримали від батька/матері?
- Хто мав найбільший вплив на ваше життя?
- Ваша перша робота/машина/любов?
- Що ви робите, коли нервуєте?
- Чому ви не здатні протистояти?
Цей перелік можна поповнювати для себе і самотужки. В нагоді може стати, зокрема, своєрідне колекціонування афоризмів (крилатих, авторських, з народної творчості...). Афоризми — місткі і доступні вислови — наштовхують на змістовні запитання-роздуми. Ось стародавній китайський афоризм — «Якщо ви схвильовані гнівом, намагайтеся відволіктися від його причини; позбувшись пального, яке підживлює гнів, ви уникнете його» — можна трансформувати в приблизно таке запитання: Як вгамовуєте спалах своїх емоцій, як уникаєте конфліктів?.. Питання, хоч і простеньке, однак дає можливість зачепити близьке кожному з нас, дещо приземлити знаменитість, переконати глядача, що вона — така ж жива людина, як і він. У цьому й полягає  принадність інтерв’ю з відомою людиною.

Отже, ефективність інтерв’ю залежить від змісту запитання, а також інтонації його висловлення. Наскільки воно буде насиченим, промовистим і виразним, настільки й вагомою буде відповідь. Інтерв’ю — динамічний, універсальний і цікавий жанр.

Домашнє завдання Записати запитання для інтерв’ю та взяти інтерв’ю (по можливості) у класного керівника, завуча школи чи в іншого учасника навчально-виховного процесу (за бажанням), повторити відомості про публіцистичний стиль.




26.03.2020 р. 

Розвиток зв'язного мовлення. Написання замітки в газету .



Ми живемо в інформаційному  світі, стрімкому й шаленому  в павутині Інтернету. Уже забуваємо,що таке листи,телеграми, а натомість ММS, SMS. Ми навчилися гортати сторінки в соціальних мережах і вкрай рідко беремо до рук різні видання: газети,журнали, книги, не відчуваємо запах свіжовидрукуваного паперу й чорнил. А ще зовсім недавно з нетерпінням у селі й місті всі чекали листоношу,щоби прочитати новини у передових статтях,репортажі,спортивні чи інші огляди, інтерв’ю, коментарі,гуморески,фейлетони. Хоча,можливо,тема уроку теж старіє,але ми сьогодні станемо журналістами і будемо готувати статтю-замітку.


Подумайте, що відомо вам про професію журналіста?

А зараз виконайте практичну вправу

 Прочитавши тексти, з'ясуйте їх приналежність до певного стилю, типу мовлення,озвучте ознаки, сферу вживання,мовні засоби.

  1. Тканину листка утворюють клітини. У них є видимі для ока людини зернятка хлорофілу. Вони поглинають енергію Сонця і виробляють поживу для усієї рослини. Цей процес наз. фотосинтезом. Це найважливіший процес на Землі за всі віки.
  1. Світ рослин – це перша аптека. Лікарські трави застосовують у народній медицині здавна,але зараз вони на грані знищення. Друзі! Кожен з нас несе відповідальність за долю зеленого друга. Бережімо це багатство кольорів! Квіти і трави – це вбрання землі,то обличчя людської гідності.
  2.  Оголошення
9.03.2019 у приміщенні будинку культури відбудеться концертний звіт художніх колективів.
Чекаємо охочих переглянути виступи о 19 годині.

  1. Початок березня. Сивий ранок стоїть ,ніби молоком облитий. Вчора і позавчора падав сніг,тепер пухнасті шапки лежать на сосновому гіллі. Пташині пісні чи літають,чи сідають собі на гіллі й душа мимоволі сама тягнеться до них,наче на світло.
  2. Дорогий воїне!
Я учень 4 класу Сокальської спецшколи. Мій братик Юрчик іде в перший клас. Він розповів мені про свої бажання. Їх я хочу роповісти тобі.
Найперше бажання братика ,щоб татко повернувся додому з війни і жив з нами,щоб не їхав більше на війну. Друге бажання – це аби закінчилася війна й щоби не гинули люди. А третє,щоб настав спокій скрізь. Братик дуже добре знає,що таке мир. Хочу признатися,що ці бажання не тільки мого братика Юрчика,а всіх дітей.
Тож повертайся живим і з миром.


Творче конструювання. Скласти діалог « Розмова по телефону»
Який стиль використано в діалозі?
Бесіда
1.Отож,які сфери обслуговує публіцистичний стиль?
2.Які видання знаєте?читаєте?
3. Мовні особливості стилю?
4.Чи розумієте значення слів,котрі чули на початку уроку : «новини у передових статтях,репортажі,спортивні чи інші огляди, інтерв’ю, коментарі,гуморески,фейлетони» ?

                                                    Вивчення нового.
     Ознайомлення з таблицею «Групи жанрів журналістики»

Групи жанрів журналістики

Інформаційні                           Аналітичні                      Художньо-публіцистичні
Замітка                                    коментар                                     фейлетон
Інтерв’ю                                  передова стаття                        нарис
Репортаж                                 огляд

Повторення.Замітка – жанр ,що стисло і виразно повідомляє про конкретні факти,події,явища. (Що сталося? Коли? Де? )

Словникова робота Що таке дискусія?
Замітка дискусійного характеру спонукає до роздумів,викликає бажання посперечатися. Таких заміток у ЗМІ зараз дуже багато. Вони близькі за особливостями побудови до коментаря (Чому?), тому взаємодіють. Тому запитання замітки дискусійного характеру
Що сталося? Коли? Де? Чому?

Робота в зошитах
Створення власних заміток. 

Створити текст замітки « Домашня праця приносить радість»,
« Справжній друг - це той,що не зрадить»,
« Діалектизми засмічують мову»

Дайте відповідь:
 1.  Чи досягли мети уроку?
2.      Чи отримали задоволення працюючи?
3.      Чи відчули трудність журналістської професії?
4.      Чи з'явилося бажання оволодіти нею?




 Д/з: матеріал блогу, написати замітку у шкільну газету про героїзм у нашому житті


06.04.2020 р.            
                                   Доброго дня, шановні одинадцятикласники! 
       Канікули закінчилися і, сподіваюся,  ви провели їх з користю для себе та трішки перепочили від виконання завдань. З цього тижня - знову до роботи!             Успіхів вам та натхнення!!!

І сьогодні ви, підсумувавши матеріал попередніх уроків, виконаєте контрольну роботу з теми: "Лексикологія. Фразеологія". 

Робота містить 4 рівні .І-ІІ рівні 12 завдань з однією відповіддю по 0,5 бала.ІІІ рівень- 2 завдання з кількома правильними відповідями, 1 завдання на відповідність по 1 балу. 4 рівень-2 завдання на відповідність по 0,5 бала та 2 розгорнуті по 1 балу


І-ІІ рівні
  1. Знайдіть речення, у якому неправильно вжито слово „неділя”.
А) у неділю дідусь з онуком пішли гуляти у зимовий парк.
Б) Була неділя, тихий час дозвілля.
В) Вербні неділя – назва християнського свята.
Г) Одна неділя має сім днів.
Д) Від неділі до неділі – все в одному ділі.
2 У якому рядку всі слова запозичені?
А) денді, гай, гурт, шарф, зона.
Б) дебют, вахта, декада, декларація, гумор.
В) плаття, коса, буряк, совість, воля.
Г) шоу, один, брат, фауна, залп.
Д) гуща, автор, клоун, портфель, квітка.
3. У якому рядку всі слова є термінами?
А) суцвіття, святиня, мудрість, біоніка, сепсис.
Б) весна, рушник, лахміття, мармелад, абстракціонізм.
В) синтез, антонім, гіпербола, конгломерат, синус.
Г) менеджер, політика, троянда, маклер, варення.
Д) професія, кельти, обрамлення, морфема, пошта.
4. У якому рядку всі слова є застарілими?
А) розмова, суфікс, сокіл, блакить, рейтинг.
Б) почуття, лексика, модальність, мармур, мушля.
В) свобода, літо, комедіант, форель, фонетика.
Г) урядник, писар, ратай, свічадо, рекрут.
Д) ручка, хмара, самотність, нейрон, каламбур.
5. Вкажіть речення, в якому є діалектизми.
А) Любіть красу своєї мови, звучання слів і запах слів: це квітка ніжна і чудова коханих батьківських степів.
Б) Під деревами, на білому, як цукор снігу, сіткою лягла тінь.
В) Довкола сплять, порозкидавшись, десятки його легенів, і тільки він не може лягти: чекає, доки з’явиться на небі безліч птиць, що звістять йому звільнення.
Г) Усяка волоцюга тут тягається – так і дивись! Ну, народ!
Д) Зібралися три сини вдовиці, осідлали коней вороних і поїхали з побратимами на рать.
6. У якому реченні використаний авторський неологізм?
А) Сонце шалено кружилося навколо гарячого променя, і наче нічого нікому не було.
Б) Поглянь, товаришу, поглянь, як грають ниви золотостеблі.
В) Вікна були застелені коцами так, що жоден промінчик від двох великих часових не міг прорватися надвір.
Г) Годинника у них не було, та якби й був, то нікому б не зарадив, бо ліхтарі давно погасли.
Д) Тепло, тихо, ні вітерцю, ні хмариночки, небо синє, а сонце не бліде, не осіннє, навіть припікає.
7. У якому рядку наведені словосполучення є фразеологізмами?
А) хотіти їсти, швидко втекти, говорити навмисне, уважно дивитися.
Б) дотепний чоловік, покірна людина, балакуча жінка, вродлива дівчина.
В) пропускати повз вуха, писана красуня, кипіти від злості, хапати дрижаки.
Г) надокучати товаришеві, дорога річ, повісити пальто, кипить вода.
Д) гнути залізо, піймати рибу, дбайливо доглядати, зазнати поразки.
8. Які фразеологізми становлять синонімічний ряд?
А) зачепити за живе, зривати маску, відкривати очі, перемивати кісточки.
Б) очей не відірвати, ні в казці сказати ні пером описати, хоч з лиця воду пий, писана красуня.
В) брати на себе, укривати ганьбою, зіграти в ящик, допікати до живого.
Г) обливати брудом, гав ловити, розкривати рота, собаку з’їсти.
Д) пекти раків, пасти задніх, зуб на зуб не попадає, правити теревені.
9. Який фразеологізм є антонімом до вислову „стояти як пень”?
А) стояти на власних ногах;        Б) стояти на краю безодні;
В) сидіти склавши руки;              Г) бігти стрімголов;        Д) скрутити собі м’язи.
10. Знайдіть рядок фразеологізмів з античної міфології, що стали інтернаціональними.
А) входити шилом патоки, тягар на душі, кермо влади, аж за вухами лящить.
Б) відрізана скиба, журба сушить, завертати голоблі, сідати в калошу.
В) з голови до п’ят, вмивати руки, червоний як рак, малий розум.
Г) берегти якзіницю ока, за царя Панька, горобина ніч, в очах зеленіє.
Д) авгієві стайні, ахіллесова п’ята, бездонна бочка, гордіїв вузол.
11. Укажіть рядок, у якому  всі стійкі словосполучення – професійно-технічні вислови:
А) абсолютний нуль, спіймати на гарячому;
Б) ні в тин ні в ворота, ні слуху ні духу;
В) альфа і омега, ні пари з уст;
Г) на різних широтах, ланцюгова реакція;
Д) пальма першості, через терни до зірок.
12.Слова-кальки в рядку
А) Філософія,роман, мораль
Б) alma mater,хепі-енд,тет-а-тет
 В) хмарочос,літописець,антитіло
 Г) Фентезі,авеню,фізика
ІІІ рівень
1.Історизми містять рядки:
А) Смерд
Б) Град (город)
В) Князь
Г) Перст
Д) Корсетка
2.Визначте рядки, в яких  всі слова є професійними
А) Учень,педрада, щоденник
 Б) Шприц, пацієнт,
В) Книга, камбуз, річка
Г) Карбюратор, авто, двигун
Д) Сніг, мрія, зима
3.Установіть відповідність між :
Видами лексики
1) Власне українська
2) Екзотизми
3) Сленг
4) Штампи
Словами
 А) Кімоно
Б) Плетиво
В) У справі
Г) Короче 

ІV рівень
1. Установіть відповідність між групою лексики та словом, яке до неї належить.
1) Загальновживана лексика;
2) власне українська  лексика;
3) діалектизми;
4) термінологічна лексика;
5) неологізми.
А) Лелека;
Б) гіпербола;
В) боцян;
Г) ранок;
Ґ) комівояжер;
Д) рать.








2. Установіть відповідність між фразеологічними антонімами:
1) відкрити душу;
2) вискочити на сухе;
 3) пальцем не ворухнути;
 4) надягати машкару.
                                                                                
А)  ховатися у шкаралупу;
Б) попасти в тенета;
В) зі шкури пнутися;
Г) зривати личину;
Д) берегти нерви.

3. До фразеологізм ів доберіть із довідки слова-синоніми
1.Собака на сіні
2.За тридев ять земель
3.Прикусити язика
4.Вільний птах
5.Кров з молоком
6.Як риба у воді
7.Зарубати на носі
8.Утратити свідомість
9.Замилювати очі
10.Кури не клюють
11.Брати гору
12.На руку ковінька
13.Ні світ ні зоря
14.Хоч греблю гати
15.Пускати півня
16 Пекти раків
Довідка:   далеко,замовкнути,удосвіта,червоніти,знепритомніти,багато,обманювати, незалежний,добре,підпалювати, запам ятати,скупий , багато,перемагати , здоровий, вигідно
4.Наведені фразеологізми згрупуйте за значенням
1. Ні риба, ні м ясо 2.Обдерти як липку 3.До гарячого ще приском сипнути 4.Бити в барабани 5.Співати з чужого голосу 6.Стелитися під ноги.7 В одну дудку грати.
8.Тримати в шорах 9.Курити фіміам.10.Ні пава ні ґава 11.Останню сорочку зняти.12.Не давати спуску. 13.Ходити на задніх лапах.14.Дивитися чужими очима

15.Дзвонити в усі дзвони 16 Підносити до небес 17.Оливи до вогню долити 18 Пустити з торбами.19.Запобігати ласки 20.Співати дифірамби. 21.Бити на сполох.

Шановні одинадцятикласники, удачі вам у виконанні контрольної роботи! Будь ласка, сфотографуйте сторінки зошита з роботою і фото пришліть мені на вайбер)



А тепер ще одна тема для опрацювання:

 Словотвір іменників на позначення назв жителів певного населеного пункту.


1. Подумайте, яка роль суфікса у слові? Що може розказати суфікс про слово (його значення, належність до частини мови, стилістичне забарвлення)?

2. Прочитайте висловлювання про суфікс та прокоментуйте їх.
1. Суфікс — великий «трудівник». Узявся за роботу суфікс –чанин- — і ось вам датчанин, ростовчанин... Інший утворює назви осіб, означає професію. Варто лише до кореня слова додати -ар- чи -яр-, як перед нами постануть вівчар, гусляр. Узявся до роботи суфікс –ун- — і ось вам назви осіб за їх діями: бігун, опікун (хоча, відзначимо, суфікс може стати й приналежністю таких, скажімо, слів, як гризун, скакун). 2. Суфікси — це майстри на всі руки. Вони можуть укласти в слово суб’єктивну оцінку, утворити назви предметів. Вони змінюють у слів число, рід, можуть утворювати від однієї частини мови іншу. Одні рідко беруть участь у творенні нових слів і явно відживають свій вік. Інші є активними, щосили працюють (З тв. Е. Вартаньян).

3. Розгляньте таблицю «Суфікси іменників для позначення назв жителів певного населеного пункту та позначення назв осіб за професією». Побудуйте лінгвістичне повідомлення на основі отриманих даних.
Суфікси іменників для позначення назв жителів певного населеного пункту та позначення назв осіб за професією
Суфікс
Приклад
Суфікси іменників для позначення назв жителів певного населеного пункту
-анин, -янин
Село — сільчанин, Харків — харків’янин, харків’янка
-ець, -єць
Канада — канадець, Бельгія — бельгієць
Суфікси іменників на позначення назв осіб за професією, спеціальністю
-ар, -яр
Токар, маляр
-ач, -яч
Перекладач, сіяч
-ій
Водій
-іст, -ист
Танкіст, таксист
-ець
Продавець
-ник, -щик, -чик
Газівник, прапорщик, льотчик
-тель
Учитель
-альник
Прибиральник


1. Утворіть іменники, що означають належність до місця, нації.
Вінниця, Луганськ, Тирасполь, Черкаси, Молдова, місто, Суми, хутір, Корея, Київ, Сирія, Крим, гори, Львів, Афіни, Чилі, Донецьк, Феодосія, Німеччина.

2. Поясніть зміст прислів'їв та приказок. Знайдіть слова на позначення професії, з'ясуйте, яким чином вони утворені.
1. В орача руки чорні, а хліб білий. 2. І швець, і жнець, і на дуду грець. 3. Голод — найкращий кухар. 4. Без сокири не тесляр, без голки не кравець. 5. Купець — що стрілець: необачного жде. 6. Тоді коваль кує, коли гаряче. 7. Кому що, а мельнику вітер. 8. З ткача не буде багача, а з швачки — багачки. 9. Кожний кравець на свою моду крає (З народної творчості).

3. Утворіть іменники, які мають наведені значення.
□ Людина, яка вчить дітей.
□ Людина, яка викладає мову й літературу.
□ Людина, яка проживає в Івано-Франківську.
□ Людина, яка щось вантажить.
□ Людина, яка народилася в Полтаві.
□ Людина, яка співає.
□ Той, хто малює картини.

4. Прочитайте текст. Визначте особливості вживання назв осіб за професією чоловічого та жіночого роду. Які суфікси використовуються в українській мові для назв професій жіночого роду?
Чимало іменників чоловічого роду, що є назвами осіб за професією, посадою, званням тощо, не мають паралельних форм жіночого роду, наприклад: адвокат, гід, маркетолог, менеджер, мер, муляр, міністр, нотаріус. Ці слова вживаються для позначення і чоловіків, і жінок.
Значна кількість назв осіб утворює паралельні форми чоловічого і жіночого роду: журналіст — журналістка, касир — касирка, кравець — кравчиня, лікар — лікарка, льотчик — льотчиця, офіціант — офіціантка, перекладач — перекладачка, продавець — продавщиця.
Деякі назви жіночого роду із суфіксом -к (а) не відповідають нормі літературної мови: завучка, фізичка, математичка, керівничка, редакторка, дикторка. Вони належать до сфери розмовної мови.
Стилістично зниженими є назви осіб жіночої статі, утворені за допомогою суфіксів -их (а), -ш (а): сторожиха, бібліотекарша. Ці іменники вживаються тільки в розмовно-просторічному мовленні.
Кілька іменників жіночого роду, що позначають традиційно жіночі професії і заняття, не мають відповідників чоловічого роду, як-от: домогосподарка, покоївка, праля, рукодільниця.
Іноді лексичні значення спільнокореневих назв осіб чоловічої і жіночої статі не збігаються, порівняйте: друкар — «працівник друкарської справи, поліграфічної промисловості» і друкарка — «жінка, що працює на друкарській машинці» (За Г. Волкотруб).
► Як ви гадаєте, чому серед багатьох назв професій відсутні форми жіночого роду?
Довідка. Відсутність багатьох форм жіночого роду посеред назв професій (інженер, агроном, пілот, кухар, геолог та ін.), належність до розмовного мовлення інших (директорка, касирка, професорка та ін.) іншомовне походження деяких з-поміж цих назв (поетеса, актриса) та інші особливості пояснюються тим, що в дореволюційні часи жінки не мали професій, посад, звань і були цілком віддані сімейним справам, тому такі назви ще й досі утворюються лише у формі чоловічого роду (З посібника).

5. Утворіть іменники, що означають назви професій. Якщо можливо, до іменників чоловічого роду доберіть іменники жіночого.
Пожежа, вівця, шахта, журнал, механіка, вантаж, газета, виховувати, дресирувати, ліс, таксі, ткати, бетон, шити, лікувати, пошта, носити, викладати.

6. Перекладіть подані слова українською мовою. За потреби скористайтеся російсько-українським словником. Порівняйте суфікси творення назв професій в обох мовах. Зверніть увагу на творення назв людей жіночого роду. Зробіть висновки.
Бетонщик, учительница, столяр, повар, бондарь, врачиха, преподаватель, шахтер, повариха, почтальон, вахтерша, зритель, мусорщик, переводчик, звонарь, сапожник, токарь, врач, официантка, кузнец, медсестра, слесарь.

7. Знайдіть суфікси у кожній групі іменників. Пригадайте, як називаються різнокореневі слова, що мають спільні афікси та спільне словотвірне значення.
1. Бібліотекар, писар, аптекар. 2. Викладач, перекладач, сіяч. 3. Сміттяр, скляр, каменяр. 4. Швець, продавець, купець. 5. Машиніст, журналіст, танкіст.

8. Прочитайте. Поміркуйте, що послужило причиною помилок. Відредагуйте речення.
1. Швейцарію населяють швейцари, а Індію — індійці (З підручника). 2. Романтик — це той, що пише романи (З підручника). 3. Вікторія має цікаву спеціальність — художниця-конструкторка (З посібника). 4. У дитинстві я мріяла стати білетеркою в кінотеатрі (З посібника). 5. У відповідності наказу від 14.10.1980 р. № 101 закріплені вулиці за підмітайлами (З доповідної записки). 6. Райфінвідділу терміново потрібна секретар-машиністка, яка  вміє працювати російським і українським язиком (З оголошення).


 ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: опрацюйте за новим правописом назви професій жіночого роду. Складіть речення, використавши п'ять таких назв.



07.04.2020 р.                                      Доброго дня! 

Тема уроку сьогодні: Творення присвійних прикметників. Творення                                                                  прикметникових форм від різних географічних назв.

    Пригадайте:
-          Відміни іменників.
-          Прикметник, його граматичні ознаки.
-          Розряди прикметників.

          Повторіть:
Пояснити значення фразеологізмів. Визначити рід та розряд прикметників.
Авгієві стайні, Аріаднина нитка, Ахіллесова п'ята, Геркулесів подвиг, Гордіїв вузол.
Довідка: безкінечність; марні зусилля; дороговказ; слабке місце; бруд, безлад.

3.      Прийом «Дешифратор»
Назвати, про кого йдеться у реченнях. Виділити прикметники, аргументувати, що їх об'єднує.
Карпатські Ромео і Джульєтта – герої повісті Михайла Коцюбинського. Дрогобицька земля подарувала Україні Великого Каменяра. Оренбурзькі степи стали в'язницею для творчої особистості Кобзаря.

               ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ,    ТЕОРЕТИЧНИЙ МАТЕРІАЛ
    Присвійні прикметники утворюються від назв людей і тварин. Від назв людей — іменників 1-ї відміни присвійні прикметники творяться за допомогою суфікса -ин-, причому кінцеві приголосні твірної основи [г], [к], [х] чергуються з [ж], [ч], [ш]: сестра — сестрин, баба — бабин, Галя — Галин, Ольга — Ольжин, тітка — тітчин, Солоха — Солошин. Якщо твірна основа закінчується на [j], маємо суфікс -ін- (на письмі -їн-): Лідія — Лідіїн, Євдокія — Євдокіїн.
        Від назв людей — іменників 2-ї відміни присвійні прикметники творяться за допомогою суфікса -ів-(-їв-), який чергується з -ов- або -ев-(-єв-):
а) якщо прикметник утворено від іменника твердої групи, то відбувається чергування -ів- (у закритому складі) — -ов- (у відкритому складі): дядько — дядьків, дядькового; дядькова; дядькове;
б) якщо прикметник утворено від іменника м’якої чи мішаної групи, то відбувається чергування -ів-(-їв-) — -ев-(-єв-): Андрій — Андріїв, Андрієвого; Андрієва; Андрієве; лікар — лікарів, лікаревого; лікарева; лікареве.
         Від назв тварин прикметники зі значенням присвійності утворюються за допомогою суфіксів -ин-, -ін- (на письмі -їн-): бджолиний, пташиний, орлиний, зміїний, солов’їний чи суфіксів -ач- (-яч-): качачий, телячий, свинячий, гусячий, куриний, лисячий. Іноді такі прикметники утворюються шляхом зміни кінцевого приголосного твірної основи: вовчий, овечий, лелечий (З посібника).

  Прийом «Слово за тобою».
                                  Від імен своїх однокласників утворіть присвійні прикметники;
                                  від назв тварин кіт, собака, кролик, лелека, вовк.

Подумайте!  Чим відмінні словосполучення гусяча шкіра – гусчине перо.

 ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ
   
1. Утворіть присвійні прикметники від наведених іменників. Поставте їх у називному відмінку жіночого роду і запишіть у три колонки: з суфіксом -ин-; з суфіксом -ов-; з суфіксом -ев-(-єв-). З перших букв складіть прислів'я.

Джеря, Назар, панич, Едмунд, учень, Ольга, Боруля, Сергій, Терентій, Раїса, Ася, Галя, Ігор, Олекса, Леся, Кирило, сторож, Лазар, Оксана, Андрійко, Олексій, Варка, Жариков [прізвище], Віталій, Аріадна, Андрусь, електрик.
  
2. Перепишіть, перетворюючи іменники, подані в дужках, на присвійні прикметники в потрібній формі.

1. Хто знає, чи не (дідусь) легенди, спогади та перекази про давнину і заронили в (Таня) душу першу любов до рідного краю (О. Гончар). 2. У (тітка) яблуневому садочку голосно шурхотіло під ногами багряне листя (Є. Гуцало). 3. (Галя) переляк минув, та серденько билося (Марко Вовчок). 4. Курна дорога з-під (Маланка) ніг біжить у поле (М. Коцюбинський). 5. Вдома всі хвалили (матуся) яблучний пиріг (І. Муратов).

 3.Доберіть до поданих словосполучень синонімічні за схемою «прикметник + іменник». Виділіть суфікси, поясніть правопис.
Зразок. Садок Надії — Надіїн садок.
Слово батька, хвіст лисиці, колискова матері, книжка Марії, коса дівчини, пір’я качки, пісня синички, вуха зайця.

 Прийом «Скринька знань»
     1. На основі поданих прикладів, розкажіть про особливості творення прикметникових форм від різних географічних назв.
Париж - паризький, Рига — ризький, Торез – торезький.
Бахмач — бахмацький, Кременчук — кременчуцький, Ніцца — ніццький.
Волноваха – волноваський, Черкаси — черкаський, Золотоноша — золотоноський.
* 1. Г, ж, з (дз) + -ськ (ий) → -зьк (ий): Париж - Паризький, Рига — ризький, Торез - Торезький
* 2. К, ц, ч + -ськ (ий) → -цьк (ий): Бахмач — бахмацький, Кременчук — кременчуцький, Ніцца — ніццький.
* 3. С, х, ш + -ськ (ий) → -ськ (ий): Волноваха – Волноваський, Черкаси — черкаський, Золотоноша — золотоноський (З правопису).

         
Прийом «Злови помилку».  Виправте, де необхідно, помилки.
  Казаський, донецький, запорізьський, каланчакський, сиваський, голованівцький, пражський.


 Домашнє завдання:

1. Від поданих іменників утворіть і запишіть присвійні прикметники у формах жіночого роду. Позначте словотворчі афікси, поясніть їх правопис.

Школяр, Юрій, Софійка, інженер, Надія, гуска, Марійка.

2. Утворіть прикметникові форми від поданих географічних назв. Позначте словотворчі афікси. Поясніть правопис.

Цюрупинськ, Тамбов, Абхазія, Суец, Сіракузи, Сиваш, Острог.





09.04.2020 р.               Добрий день, шановні одинадцятикласники!

Тема нашого уроку: Основні способи творення дієслів, прислівників. 


1. Прочитайте текст. Назвіть основні способи творення дієслів. Наведіть приклади.
У сучасній українській мові нові дієслова утворюються головним чином за рахунок використання основ з інших частин мови. Для творення дієслів від основ іменників, прикметників, числівників, займенників, прислівників, вигуків і (рідше) службових слів використовуються суфікси -и-, -і-, -а- (-я), -ува- (-юва-), -ка-, наприклад: щастя — щастити, свіжий — свіжити, вік — вікувати, ледар — ледарювати, ох — охкати, ви — викати.
Від основи дієслів за допомогою суфіксів -а-, -ва-, -ува-, -оува- творяться видові пари до префіксованих дієслів доконаного виду: застелити — застеляти, збути — збувати, розмалювати — розмальовувати.
Суфікс -ну-, поєднуючись із дієслівною основою, утворює дієслово доконаного виду: стукати — стукнути, кричати — крикнути. Цей суфікс виконує також і словотворчу роль, наприклад, у поєднанні з прикметниковою основою: худий — худнути.
Суфікс -ону- має значення раптової діє: рубонути, різонути.
Дієслова можуть утворюватися від дієслівних основ за допомогою таких префіксів: в-, у-, уві-, від- (віді-), ви-, до- (ді-), з- (зі-, із-, с-), за-, на-, над- (наді-), об- (обі-), під-, пере-, по-, при-, про-, поза-, попід-, зне-, обез-, недо-, напів-, а також префіксів іншомовного походження де- (дез-), дис-, ре-: внести, урвати, увійти, віднести, відібрати, винести, донести, дібрати, зшити, зігнути, списати, завісити, обізвати, піднести, недочувати, дописати; демаскуватися, дезорієнтувати.
Приєднання різних префіксів до безпрефіксального дієслова змінює його значення й розширює кількість споріднених слів: відбудувати, вибудувати, добудувати, збудувати, перебудувати, побудувати, прибудувати, розбудувати (З посібника).

2. Утворіть від кожного слова дієслово префіксальним та суфіксальним способом. Укажіть словотворчі засоби, які ви використали.
Інформація, ах, слюсар, сканування, сіль, я, малюнок, обід, креслення, загартований, білий, зима, фотографія, троє, перепис, гримати, захід, вболівальник, саджанець, горіння, регрес, завойовник, друкований.

3. Використовуючи префікси, утворіть дієслова з новим значенням чи відтінком у значенні.
Цвісти, спати, йти, жити, платити, правити, сіяти, нести, вчитися, дати, мріяти, мести, радіти.

4. Перекладіть українською мовою словосполучення. Порівняйте їх вимову і написання. Визначте в дієсловах суфікси та префікси. Якого значення надають вони словам?
Съесть ужин, сорвать цветок, сшить костюм, ссыпать зерно, собирать коллекцию, сфотографировать радугу.

5. У наведених реченнях знайдіть дієслова, утворені префіксальним способом. Позначте префікси (вправу не переписувати, виписати тільки ці дієслова)
1. Нам випало, сину, досіяти і долюбить отецькеє поле — і стати нового початком (Б. Олійник). 2. Хлопчик підійшов до них, але далі він побачив нешироку річечку і синенькі проліски на березі (В. Іваненко). 3. Сонце, що встигло зсушити вранішній туман, масляно заблискало на його спітнілому, стомленому, але веселому обличчі (П. Панч). 4. В українській мові є двійнята-префікси, які відіграють особливу роль. Так, коли сказати: попобігати, попопрацювати, попоходити, попострибати і так далі — це, далебі, не те, що: побігати, попрацювати, походити, пострибати (А. Матвієнко). 5. Словом можна вбити і оживити, поранити і вилікувати, посіяти тривогу й безнадію і одухотворити, розсіяти сумнів і засмутити, викликати посмішку і сльозу, породити віру в людину і заронити зневіру, надихнути на працю і скувати сили душі (В. Сухомлинський).

6. Прочитайте текст. Складіть до нього кілька запитань (усно).
У давні періоди розвитку української мови прислівники утворювалися шляхом переходу слів і словоформ з інших частин мови. Поступово змінювані слова стали незмінюваними, і колишні закінчення іменних слів -и, -у, -ом, -є тепер сприймаються як суфікси незмінюваних слів, як, наприклад, у прислівниках згори, внизу, тишком, востаннє, надвоє.
Від іменників, прикметників, числівників, займенників, прислівників утворилися нові прислівники шляхом злиття цих частин мови з прийменниками, які стали в таких словах префіксами: спідлоба, зроду, здалеку, замолоду, поодинці, передусім, подекуди.
У сучасній українській мові прислівники творяться за допомогою суфіксів -о, -едорогий — дорого, теплий — тепло, гарячий — гаряче, байдужий — байдуже, а в деяких прислівниках виступає суфікс -чідвічі, тричі.
Можна виділити ряд префіксів, які приєднуються до прислівників часу й місця: від-, до-, поза-, перед-, після-, по-: віднині, донині, дотепер, позаторік, післязавтра, понікуди.
Прислівники утворюються також за допомогою префіксів пре-, за-, не-: пречудово, зашироко, нешвидко, негласно.
При суфіксально-префіксальному словотворенні використовується префікс по-: по-новому, по-братськи (З посібника).

7. У наведених прислівниках визначте суфікси та префікси.
Напам’ять, лагідно, по-своєму, позавчора, вночі, відтепер, ненароком, по-українському, зрідка, добре, восени, уважніше, по-сусідськи, тричі, щодуху, зависоко, спершу.

8. Розкрийте дужки. Поясніть творення і правопис прислівників.
1. Потрапив між ворон — (по) воронячому каркай (Г. Тютюнник). 2. Дві стародавніх столиці замаячило (в) далині на горбах (О. Довженко). 3. (Від) тоді минуло три роки (О. Гончар). 4. Міна буває (на) двоє: або виміняв, або програв (Народна творчість). 5. Вітри (з) розгону поламали скрипку (Л. Костенко). 6. Закинули рибалки невод втретє (І. Нечуй-Левицький).


ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

 Творче завдання. Складіть за поданою ситуацією діалог, використовуючи наведені дієслова та прислівники.
► Уявіть, що ви зустрілися з другом, якого давно не бачили. Він вас не впізнав. Між вами відбулося непорозуміння.
Двічі, розглядати, тикати, проковтнути, забути, погано, віднині.



13.04.2020 р.     Доброго дня, шановні одинадцятикласники!

Продовжуємо нашу роботу і тема уроку сьогодні:  Складні, складноскорочені слова, способи їх творення і написання.

Ознайомтеся, будь ласка, з презентацією, завдання в ній виконайте письмово)












А тепер ще одна тема, адже у нас сьогодні 2 уроки))


Рід і число іменників, їх стилістичні властивості. Відмінювання іменників

1) Повторіть  матеріал про іменник як частину мови та відмінювання іменників за посиланням: https://studway.com.ua/mova-urok-3/


14.04.2020 р.              Доброго дня, шановні одинадцятикласники!

Тема уроку: Ступені порівняння прикметників.Відмінювання прикметників. 

Перегляньте, будь ласка, відео та пригадайте матеріал, який вчили у попередніх класах.

  

Виконайте завдання в зошитах


1) Утворіть від поданих прикметників просту і складену форми вищого та найвищого ступенів порівняння. Визначте фонетичні зміни в основі прикметника, поясніть правопис. Складіть з утвореними словосполученнями діалог.

Дзвінкий голос, тяжке випробування, вузька стежка, гостра голка.
Короткий відпочинок, красива дівчина, поганий настрій, холодна ніч.
Близька дорога, солодкий напій, широке вікно, спокійна жінка.
Дорога людина, емоційна оцінка, високий юнак, солодка кава.

2 )Запишіть прикметники вищого ступеня порівняння, вставивши пропущені літери.
Ви..ий, ду..ий, лег..ий, бли..ий, мудр..ий, солод..ий, холод., ий, м'як..ий, тепл..ий, влучн..ий, могутн..ий, весел..ий.

3) Проаналізуйте правильність уживання прикметників. Відредагуйте речення.
 В економічно стабільних країнах кошти страхових компаній є найбільш важливішим джерелом внутрішніх інвестицій. 2. Це був самий цікавий матч сезону. 3. Це порушення було більш серйознішим, чим попереднє. 4. На Заході це найбільш могутня індустрія. 5. Магазин пропонує офісні меблі самих вишуканих форм. 6. Кімната після ремонту стала більш затишнішою. 7. Кузьменко сьогодні зловив найбільш величезну рибу (3 посібника).

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Уявіть, що в Україні зустрілися відомі письменники XIX століття. Як ви гадаєте, про що вони могли б поговорити? Складіть між ними діалог, вживаючи якісні прикметники
( різні ступені порівняння)


16.04.2020 р.                                  Доброго дня!

Сподіваюсь, ви впоралися із попереднім завданням!

Тема уроку сьогодні: Розвиток мовлення. Презентація. Реклама.

                                                       Перевірте себе!


Термінологічний диктант 

1)    Жанр публіцистики, що передбачає оперативний відгук на подію, розкриття образу цікавої особи, створення портрета колективу, розповідь про побут, звички людей – …
2)    Найпростіший жанр оперативного газетного повідомлення, властивістю якого є стислість у подачі новини – …
3)    Жанр, що передбачає оперативну та яскраву розповідь про подію, ситуацію, явище – ... 
4)    Жанр, що подає суспільно вагому новину у вигляді відповідей особи на питання журналіста –... 
5)    Найважливіший аналітичний жанр публіцистики, що на підставі розгляду значної групи фактів трактує, аналізує, осмислює події –...
6)    Жанр, у якому на обмеженому конкретному життєвому матеріалі розглядається певна тема, ставиться проблема та пропонується її розв’язання – ... 
7)    Жанр, у якому передбачається інтерпретація та оцінка художнього або наукового твору – ... 
8)    Публічне представлення чого-небудь нового, що недавно з’явилося, було створено –... 
9)    Популяризація товарів, видовищ, послуг з метою привернути увагу покупців, споживачів, глядачів, замовників; поширення відомостей про кого-, що-небудь для створення популярності; плакат, об’ява, що використовуються як засіб привертання уваги покупців, споживачів, глядачів, замовників –... 


Дослідження-характеристика
     Прочитайте зразки реклами. Визначте вимоги до рекламного тексту.
     Корнет
Лідер доставки питної води
Нова адреса:
Пров. Великий, 2-а

Поліграфічний центр РА «Капітал»
Живи кольорово
Індивідуальний дизайн
Повнокольоровий друк
Тел. 60-90-78

Опрацювання теоретичного матеріалу
     Невід’ємною частиною більшості рекламних засобів є текст.
     Вимоги до рекламного тексту:
·        конкретність і цілеспрямованість;
·        логічна побудова й дохідливість;
·        лаконічність, невеликий обсяг;
·        оригінальність, неповторність;
·        повинен бути цікавим;
·        має бути грамотно складений, відповідати нормам літературної мови.

Спостереження-дослідження
     Порівняйте тексти. Виправте помилки.
1)    То, что надо – канцтовары.                  То, що треба – канцтовари.  
2)    Санта-Роза                                              Санта-Роза
Салон итальянской мебели                    Салон італійської мебелі
Ул. Малиновского, 49                            Вул. Малиновського, 49
3)    Бытовая техника                                     Побутова техніка
Отличные цены                                       Відмінні ціни
4)    Меблі від заводу «Прогрес» – ваші українські меблі. Розстрочка. Доставка до вашої оселі. 5) Tinotek – надійний захист і прикраса ваших меблів. 6) Умови лотереї в кожній пачці чая Batik. 7) Завітайте до нашого магазина. Все для дома та кухні тільки у нас. Меблі для дома та офіса. 8) Домашній уют. 9) Броніровані двері. 10) Взуття від самого малого до самого найбільшого розмірів. 11) Професійна обслуга святкових подій. 12) Потомствена ворожка знімає порчу, зглаз. 13) За телевізором – в ОНТАР. Всього два вікна – і він твій.

 «Неправильно – правильно»
     Із-поміж запропонованих пар слів та словосполучень виберіть правильний варіант.
    Раз у три тижні – раз на три тижні, у знак вдячності – на знак вдячності, для продажі – на продаж, у тій чи іншій мірі – так чи інакше, у даний час – тепер, подібним чином – так само, поводитися високо мірно – поводитися зверхньо, в подальшому висвітлювати – надалі висвітлювати, трьохрічна перерва – трирічна перерва, розбалувана дитина – розпещена дитина, плодючі чорноземи – родючі чорноземи, при обтяжуючих обставинах – за обтяжливих обставин, заказний лист – рекомендований лист, заключні заняття – підсумкові заняття, заключні результати – кінцеві результати, починаються симптоми – з’являються симптоми, платежоспроможний – платоспроможний, кінцевий вибір – остаточний вибір.

 « Я перекладач»
     Перекладіть українською мовою.
     Административниая ответственность, брачный контракт, ввести закон в силу, вещевые доказательства, гражданское право, отменить решение, наличные платежи, номинальная стоимость, драгоценный камень, единица измерения, в адрес, ввести в состав, в семь часов, войти в комнату, на протяжении дня, на следующий день, несмотря на, по закону, по собственной воле, по собственному желанию, согласно приказу, поступать в университет, по требованию, по указанию, прийти по делу, принять во внимание, принять к сведению, согласно приказу, говорить на украинском языке.

 Творче завдання
     Уведіть подані слова в речення.
     Декоративний – декораційний – декораторський, емігрувати – іммігрувати – мігрувати, ефективний – ефектний – афективний, загальний – спільний, ощадливий – ощадний.

Дослідження-характеристика
     Аналіз реклами в газетах, журналах (усно)


Дослідження-характеристика
     Прочитайте зразки  презентації книги. Які вимоги до побудови презентації ви можете назвати?
1.     У повісті-есе «Зодчий слова» лауреат Міжнародної літературної премії ім. Костянтина Симонова, поет, прозаїк, публіцист і перекладач Олександр Бакуменко розповідає про життєвий і творчий шлях свого наставника – класика української дитячої літератури Дмитра Білоуса.
2.     Книжка  Роксолани Зорівчак  «Боліти болем слова нашого» – роздуми про рідну мову, про її лексико-граматичні та лінгвостилістичні особливості. Сподіваємося, вона стане в пригоді найширшим колам читачів – усім шанувальникам рідного слова, усім тим, хто любить мову, прагне постійно збагачувати й відшліфовувати своє мовлення. Нехай вам допоможуть у спілкуванні  поради мовознавця.


    
 Домашнє завдання


      Уявіть себе режисером. Репрезентуйте свій новий фільм.



21.04.2020 р.          Доброго дня, шановні одинадцятикласники!

Тема нашого уроку: Види, часи, способи дієслів. Основні, родові, числові форми дієслів, їх творення.Перехідні і неперехідні дієслова. Стан дієслова.








Опрацюйте, будь ласка, поданий матеріал. Ті вправи, які пропонуються для письмового виконання, запишіть у зошити. Пропустіть матеріал для  роботи в групах і практикум із перекладу (останнє завдання). Бажаю успіхів!



23.04.2020 р.                                  Доброго дня!

Тема нашого уроку: Розвиток мовлення. Формування культури публіцистичного мовлення: способи привернення уваги, принципи побудови, засоби структурування тексту.

Повторіть, будь ласка, ознаки публіцистичного стилю. 

Опрацюйте тести за посиланням: Дієслово (тести)

Виконайте завдання у зошитах: складіть власне висловлюваня на тему " На шляху до самовдосконалення".




27.04.2020 р.           Доброго дня, шановні одинадцятикласники!

Сьогодні ми з вами повинні написати семестровий контрольний диктант.


Аудіозапис тексту ви отримаєте у Viber) уважно його прослухайте, напишіть у зошити і фото роботи перешліть для перевірки. 

                                                              Бажаю удачі!!!


Але не забуваймо, що у нас сьогодні два уроки, тому опрацюємо ще одну тему:

Творення і правопис дієприкметників і дієприслівників. Дієприкметниковий та дієприслівниковий звороти.

Перегляньте, будь ласка, відеоурок:





Дієприкметниковий зворот – дієприкметник разом із залежними від нього словами.
Кома при дієприкметниковому звороті ставиться:
         Якщо він стоїть після означувального слова: І стоїш ти гордо над віками, не підвладний плинові часу...
         Якщо стоїть перед означувальним словом і має додаткове обставинне значення (Чому? Через що? З якої причини?): Заглиблений в суть життя, Київ у собі приховує віковічну істину.
Кома при дієприкметниковому звороті не ставиться:
         Якщо він стоїть перед означувальним словом: В овіяному якоюсь таємницею  Києві бє ключем одне з найбагатших джерел історії.
         Якщо дієприкметник виступає в реченні присудком: Прекрасна місцевість зміцнена великим минулим і, вочевидь, призначена для ще більшого майбутнього.

Дієприслівниковий зворот - дієприслівник разом із залежними від нього словами.
         Дієприслівниковий зворот завжди відокремлюється комами: Над обрієм Києва сходить зоря, віщуючи світлі ранки. Гойдаючи на своїх хвилях легенди, вічний Славута тече у грядущі століття.
         Одиничні дієприслівники відокремлюється комами, коли означають час, причину, умову дії: Помолившись, вийшли з храму. Втомившись, сіли на лавку біля Софії.
         Між двома дієприслівниковими зворотами, поєднаними сполучником і, кома не ставиться: Звеселяючи серце і даруючи прохолоду, зеленіють на Хрещатику каштани.
         Якщо перед дієприслівниковим зворотом стоїть сполучник і , то кома ставиться після сполучника перед зворотом: Загриміло над Лаврськими банями, і, прошумівши рясною зливою, пішов дощ.
         Якщо одиничний дієприслівник способу дії стоїть безпосередньо після присудка і має значення прислівника, то він не відокремлюється комою.

 Випишіть у дві колонки дієприкметники і дієприслівники
         Збудований, намалювавши, радіючи, обсаджений, збудувати, квітковий,  розквітаючи, обсадити, позолочений,  радісний, будівельний, намалювати, малюнок, розквітлий, радіючий, садовий, існуючи.


  Розставте розділові знаки
         У глибоку давнину вищою формою будівництва були храми, обрядні поетичні тексти творилися устами віщих, наділених особливою силою поетів.
         Будучи ревним християнином і поборником православя, князь Ярослав Мудрий забажав у своїй столиці спорудити храм, подібний до собору Святої Софії в Константинополі.
         Виходячи з державних потреб, у давньоруських школах, розміщених при церквах, вивчали основи письма, читання, рахунок, спів, музику, якій надавали виняткового значення, розглядаючи як одне з “семи вільних мистецтв”, поетику, риторику, іноземні мови, передусім грецьку й латинську.
         Лаврська ризниця, розташована в Успенському соборі, була одним з найцінніших зібрань церковного начиння і священних предметів.
         Велика княгиня Олександра Петрівна,  1879 року залишивши Санкт-Петербург, оселилася у Києві, де заснувала Свято-Покровський монастир, названий у народі “Княгининим монастирем”.

 Перепишіть. Підкресліть члени речення.

Надзвичайно цікавими, але маловідомими є такі пам’ятки історії та культури, як печери давньокиївських монастирів, викопані ченцями. Мешкаючи у підземних келіях, розташованих на схилах правого берега Дніпра, і роками не виходячи на поверхню, київські печерники зосереджувались на цілодобових  молитвах.


  Переробіть текст, ввівши у нього дієприкметникові та дієприслівникові звороти.
          Києво-Печерська     лавра  - найбільша святиня українського  православ`я. В ній зароджувалась духовна культура України. Печерський монастир виник у середині ХІ ст. За межею тодішнього Києва. Бере початок з невеликої печери, яку викопав собі для самотніх молитов пресвітер Іларіон. У 1051 р. в Іларіоновій печері оселився преподобний Антоній, який щойно повернувся з Афону. Невдовзі коло нього почали селитися інші печерні ченці. Після отримання згоди київського князя Ізяслава у  1073 р. із закладки мурованого Успенського храму почалася забудова Верхньої Лаври. Успенський собор настільки вразив сучасників, що по всій Давній Русі почали зводити муровані храми, подібні до Великої Печерської церкви.


 Виправте речення
         У Софії Київській, ставши центром Руської митрополії, відбувались Собори руських єпископів.
         У бібліотеці Ярослава Мудрого, зберігаючи неоціненні скарби писемності тих часів, налічувалось понад 950 томів візантійських і давньогрецьких авторів.
         Софійський собор вцілів, спустошений Батиєм, залишаючись головним діючим храмом міста.



 Домашнє завдання
         Повторіть правила.
  Напишіть твір-мініатюру “Велична Хортиця”, увівши до тексту речення з дієприкметниковими і дієприслівниковими зворотами.





28.04.2020 р.            Доброго дня, шановні одинадцятикласники!

Тема нашого уроку: Морфологічні типи прислівників. Ступені порівняння означальних прислівників. Правопис прислівників і прислівникових сполучень. Мовленнєві помилки у вживанні прислівниківі шляхи їх подолання.


Перегляньте, будь ласка, відео:




На допомогу вам презентація за посиланнямПрислівник

Виконайте завдання у зошитах.






30.04.2020 р.                                      Доброго дня!



Тема нашого уроку: Розвиток мовлення. Виступ на зборах, семінарах (підготовлений і заздалегідь не підготовлений)


        -  Прочитайте епіграф уроку і поясніть його. Спрогнозуйте, про що піде мова, що нового дізнаємося, чому навчимося на уроці.

Добре говорити уміє тільки той, хто вміє слухати.
Сократ

        Людина — суспільна істота, тому має потребу в спілкуванні, спільній роботі, колективному вирішенні проблем. Одним із засобів вирішення поточних питань і проблем є збори. Що ж таке збори?

        Звернемося до тлумачного словника:

        Збори — зустріч членів якого-небудь колективу для обговорення або вирішення якогось питання; зібрання, збірка; сходини (зустріч, зібрання людей, об’єднаних спільними інтересами).

        Наукові та навчальні проблеми розв’язують на семінарах.
Семінар — форма групових занять з якого-небудь предмета або теми, проблеми, яка поглиблює і систематизує знання. Передбачає обговорення учасниками заздалегідь підготовлених повідомлень, доповідей.

        -  Розгляньте схему. За поданими назвами семінарів спробуйте визначити їх мету й особливості.


       
     На зборах і семінарах учасники виголошують думки і пропозиції зазвичай у монологічній формі. Пригадайте, що ми називаємо монологом. (Це висловлювання однієї особи, здебільшого значне за обсягом, що має тему, головну думку, певну композиційну структуру. Вимагає від автора певного рівня підготовленості, вольових зусиль, необхідних для складання плану висловлювання, добору адекватних задумові мовних засобів.) Зверніть увагу: виступи можуть бути заздалегідь непідготовленими і підготовленими. Сьогодні ми будемо працювати над непідготовленими виступами.

      Знайдіть і виправте помилки, що трапляються під час виступу на зборах.

•   Повістка дня слідуюча. (Порядок денний такий)
•   Слідуючі збори відбудуться в три години. (Наступні збори розпочнуться о третій годині)
•  Першим ділом треба вирішити це питання. (Насамперед (пе редусім, щонайперше) треба вирішити це питання)
•   Ви правий. (Ви маєте рацію)
•   Хочу сказати про зовсім друге. (Хочу сказати про зовсім інше)
•   Невільно приходить на думку слідуюче. (Мимоволі спадає на думку таке)
•   Мова йде про саме валене. (Йдеться про найважливіше)
•   Я настоюю на тому, щоб... (Я наполягаю на тому, щоб...)
•   Мені кажеться, що... (Мені здається, що...)
•   Скажу ще пару слів. (Скажу ще кілька слів)
•   Мій виступ не протирічить вашому. (Мій виступ не суперечить вашому)
•   На збори прийшли всі без виключення. (На збори прийшли всі без винятку)
•   Збори прийняли слідуючі рішення. (Збори прийняли такі ухвали/рішення)

Ситуативне завдання

   -  Уявіть, що в нас проходять збори класу. Розглядається питання міжособистісних стосунків. Продумайте  виступ на тему «Як ти людям, так і люди тобі» і виголосіть його. Під час виступу уживайте виправлені мовні конструкції з попереднього завдання.

             Прокоментуйте афоризми. На їх основі складіть поради доповідачеві.

        «Справжнє красномовство — це вміння сказати все, що треба, і не більше, ніж треба» (Ф. Ларошфуко).
«Промова повинна виростати й розвиватися із знання речей: якщо оратор не проник у речі, не пізнав їх, мова його беззмістовна...» (Цицерон).
«Не дозволяй, щоб язик випереджав твою думку» (Хілон).
«...Враження від десяти висловів, які вплинули на розум, легше згладити, ніж враження від одного, яке вплинуло на серце...» (Г. Ліхтенберг).
«Багато говорити і багато сказати — це не є те сааме» (Софокл).
«Поетами народжуються, ораторами робляться» (Цицерон).


Домашнє завдання


 Знайдіть цікаві матеріали і підготуйтесь виступити з повідомленням «Культура мови, думки, почуттів»



04.05.2020  р. (2 урока)                         Доброго дня!

Тема  нашого уроку: Правопис складних прийменників та сполучників. Перехід повнозначних  слів у прийменники та сполучники.


   Пригадайте:

    1.     Які частини мови називаються службовими?
    2.     Яка частина мови називається прийменником?
    3.     На які групи поділяються прийменники за походженням? 
4  4.     На які групи поділяються прийменники за будовою? 
6  5.     Яка частина мови називається сполучником?
7  6.     На які розряди поділяються сполучники за походженням?
8 7.   На які розряди поділяються сполучники за значенням і синтаксичною       функцією в реченні?
9  8.      На які розряди поділяються сполучники за будовою?

1  9.      На які розряди поділяються сполучники за вживанням?              

                                                       Опрацюйте матеріал
Правопис прийменників
За будовою прийменники поділяються на прості, складні та складені.
·         Прості прийменники складаються з однієї частини. Це можуть бути як похідні (утворені від інших частин мови), так і непохідні прийменники (по, про, у, без, коло, протягом).
·         Складні прийменники утворюються поєднанням кількох простих (понад, довкола, з-поперед, із-за).
·         Складені прийменники складаються з двох частин, що пишуться окремо (з метою, паралельно з, згідно з, відповідно до).
Написання прийменників
Разом
Складні прийменники звичайно пишуться разом: понад, (по + над), попід, поза, поміж, попри, посеред, поперед, побіля, задля, заради, довкола, назустріч, наприкінці, услід, внаслідок.
Через дефіс
Складні прийменники з першою частиною з (із) пишуться через дефіс: з-за, із-за, з-поза, з-над, з-понад, з-під, з-попід, з-поміж, з-проміж, з-серед, з-посеред.
Окремо
Кілька нових прийменників, утворених від повнозначних слів, пишуться двома і більше словами: згідно з, залежно від, незважаючи на, під час, в результаті (але внаслідок), в силу, у напрямку до, на шляху до, у зв’язку з.


Правопис сполучників
Написання
Правило
Разом
Сполучники, як би вони не були утворені, звичайно пишуться разом (одним словом):
а) адже, аніж, ніж, отже, отож, таж, також, теж, тож;
б) аби, мовби, немовби, ніби, начеб, неначеб, щоб, якби;
в) мовбито, немовбито, нібито, начебто, неначебто, тобто, цебто;
г) абощо, тощо, якщо;
д) притому, притім, причому, причім, проте, зате, затим.
Окремо
Частина сполучників може мати при собі частки, з якими вони пишуться тільки окремо, а саме: адже ж, або ж, але ж, бо ж, все ж, хоч би, хоча б, коли б, коли б то.
Окремо пишуться всі складові частини в таких сполучниках: та й, то й, дарма що, так що, тому що, через те що, для того щоб, з тим щоб, в міру того як, з тих пір як.
У кількох сполучниках перші дві частини пишуться разом, наступні — окремо, а саме: тимчасом як, незважаючи на те що, затим що.
Через дефіс
Через дефіс пишуться сполучники з підсилювальними частками бо, но, то: отож-бо, тож-то, тому-то, тим-то, якби-то, тільки-но.
Розрізнення сполучників та інших частин мови

Для правопису важливо вміти розрізняти складні сполучники таж, теж, тож, якби, якже, якщо, щоб, проте, зате, притому, причому (які пишуться разом) і однозвучні поєднання інших частин мови та ж, те ж, то ж, як би, як же, як що, що б, про те, за те, при тому, при чому (які пишуться окремо).
Сполучники можна замінити іншими синонімічними сполучниками: таж — адже, теж — також, тож — тому, якби — коли б, якже — якщо, якщо — коли, щоб — аби, проте — однак, зате — але, притому — до того ж, причому — і то.
Однозвучні ж поєднання інших частин мови замінити сполучниками не можна.
Сполучники членами речення не бувають і не відповідають на питання (на питання може відповідати все підрядне речення, а не сам сполучник).
Однозвучні ж поєднання слів є членами речення і відповідають на питання в реченні: яка? — та ж; яке? — те ж; що? — то ж; як? яким способом? — як би, як же; що? — що б; про що? про яке? — про те; за що? за яке? — за те; при чому? — при тому, при чому.
Порівняйте:
Я мусив заховатися від вас, Щоб ви не бачили мого ридання, Не знали глибини моїх ураз (Данте Аліг’єрі). А вона на що б не дивилася, де б не гуляла — всюди ввижаються їй дрімучі волинські праліси (М. Олійник);
Якби́ мені крила, крила соколинії, полетіла б я за милим, за дружиною (Т. Шевченко). Я́к би там не було, а література — моя професія (Леся Українка);
На гору доступитися нелегко, зате з гори зручніше боронитись (Леся Українка). Повинна дякувати мамі за те, що будила рано, навчила всього робити;
Смерть — то короткий подих, мить остання, Якщо́ вона закон — не покарання. (Ф. де Кеведо). Я́к що трапиться, ні на кого не нарікай.

Виконайте письмове завдання:

1.  Запишіть подані прийменники разом, окремо, через дефіс.
З/за, із/за, по/серед, у/звязку/з, у/слід, у/кінці, на/зустріч літу, на/вколо, по/під, відповідно/до, не/зважаючи/на, з/понад, при/березі, по/між, залежно/від, в/наслідок, з/під, на/ді мною.


2.  Запишіть подані сполучники  разом, окремо, через дефіс.
Як/що, що/б, ад/же, як/би, ніби/то, про/те, за/те, при/тому, так/що, та/й, дарма/що, отож/бо, тому/то, тільки/но, як/би/то, мов/би/, тако/ж.

3. Правильно запишіть прийменники у поданих словосполученнях. Поясніть їх правопис.
          За/для нас, з/по/між усіх, по/між людьми, на/чолі/ з Іваненком, на/зустріч  щастю,  на/зустріч/ з братом,  на/передо/дні  свята,  у/напрямку/ до площі, із/за рогу вулиці, з/під материної опіки, вдивлятися в/далечінь, дивитися в/гору,  зібратися в/гори,  повторювати в/третє,  заглянути в/третє вікно, прийшли у/двох, жили у/двох кімнатах, у/вісні, покотився з/гори зеленої, по/над деревами, по/під хмари, з/по/над гір, з/над вершин.


Домашнє завдання:

Написати лінгвістичну казку про сполучник і прийменник. Намалювати ілюстрації до казки.
Повторити відомості про частку як частину мови. Правопис часток.



05.05.2020 р.                     Доброго дня, шановні учні!

Тема нашого уроку: Відгук про твір мистецтва в публіцистичному стилі.

                                              Опрацюйте матеріал!




          

         

         

       

    


1                       Пам’ятка  "Як працювати над відгуком про твір мистецтва"

1     .     Вдуматися в завдання висловлювання.
2     .     Визначити адресата і мету спілкування.
3    .     Дібрати форму відгуку (лист, повідомлення, записи вражень у щоденник, стаття до          періодичного видання та ін.).
4     .     Визначити стиль і тип мовлення.
5     .     Обґрунтувати свою думку про твір мистецтва. Добирати переконливі аргументи.
6     .    Дбати про мовленнєве оформлення відгуку. Вживати лише ті мовні засоби, які                  характерні для обраного стилю і жанру мовлення.
7     .    Дотримуватися вимог до мовлення та культури спілкування.
                   
          Запис у зошитах виразів, які можна використовувати у відгуку в публіцистичному стилі.
Особливо цікаво … , дуже вразило … , на жаль, автор … , стверджується думка … , основна думка розкривається … , автор вдало … , особливо запам’яталося … , картина вразила … , одержав визнання … , глядачу здається … , на наш погляд, … , у творі ставиться така важлива проблема … , на жаль, герой … .


Домашнє завдання: 

складіть відгук на улюблений музичний твір або картину. Розкажіть про асоціації, роздуми, власні почуття, викликані твором мистецтва.



07.05.2020 р.                                  Доброго дня!

Тема уроку:  Правопис заперечних часток. Естетична цінність часток і звуконаслідувань.

Перегляньте, будь ласка, відео та запам'ятайте матеріал:




Домашнє завдання: повторіть відомості про публіцистичний стиль, визначення "дискусія".





12.05.2020 р.               Доброго дня, шановні одинадцятикласники!

Тема нашого уроку: Розвиток мовлення. Контрольний твір- стаття дискусійного характеру в публіцистичному стилі.


Впродовж роботи над статтею ви повинні будете показати не тільки ваше вміння створювати новий мовний продукт, але й продемонструвати свій «журналістський нюх» щодо пошуку інформації, аналізу фактів, виокремлення головного серед другорядного, а найголовніше – вміння по-новому поглянути на звичайні речі.

Виконайте, будь ласка, тести, щоб повторити відомості з публіцистики

Тест
1.      В українській мові існує:
А) 5 стилей мовлення   б) 6 стилей мовлення  в) 3 стиля мовлення  
г) 7 стилей мовлення
       2. В офіційних обставинах використовуються такі стилі:
          А) науковий   б) офіційно-діловий   в) публіцистичний    г) розмовний   д) художній
        3. Побут людей,  бесіди між рідними, знайомими – це сфера використання:
     А) офіційно-ділового стилю  б) публіцистичного стилю   в) розмовного стилю  
г) конфесійного стилю
          4. Слова-терміни, іншомовні слова, складні речення – це мовні ознаки:
        А) наукового стилю   б) офіційно-ділового стилю  в) публіцистичного стилю  
 г) художнього стилю
             5. Жанри художнього стилю:
         А) вірш   б) стаття  в) п’єса   г) доповідь 
              6. Встановіть відповідність між стилем та його функцією:
А) Художній                   1. Інформувати про щось, давати вказівки й рекомендації
Б) науковий                     2. Впливати на почуття, викликати естетичні переживання
В) розмовний                   3. Доносити інформацію релігійного змісту, повчати
Г) офіційно-діловий       4. Передавати, доводити наукову інформацію
Д) публіцистичний          5. Агітувати, переконувати, спонукати до дії
Е) конфесійний                6. Спілкуватися, обмінюватись думками

   Гра «Мовний пазл»
Одним із засобів агітації та переконання є, звичайно, газетна стаття. Я пропоную дати її визначення, правильно склавши послідовність слів: «важливий публіцистичний жанр, який відзначається ґрунтовним аналізом матеріалу, високим ступенем узагальнення, чіткістю висновків.»      

    Основне призначення тексту статті – інформувати, переконувати людей в його істинності, висловлювати власну громадянську позицію та формувати громадську думку. Для цього використовується поєднання логічності викладу з емоційністю оформлення мовного матеріалу.
Текст статті базується на двох моделях подачі змісту – фактичній та авторській. Для першої важливим є виклад фактів, а для другої – показ авторського погляду на подію, її суб’єктивна оцінка.
Важливим аспектом рівня впливу матеріалу статті є розуміння того, для якої аудиторії вона пишеться. Хоча однією з ознак статті є публічність, яка полягає у передачі змісту доступним способом для будь-яких членів суспільства, але при цьому все ж треба враховувати і рівень культури читачів, їх вік, стать, освіту тощо.


Домашнє завдання

Напишіть статтю, що мала б дискусійний характер, на одну із запропонованих тем.
1. Кого серед історичних осіб можна вважати справжнім героєм. 2. Чи є герої серед наших сучасників?. 3. Хто він і який, герой нашого часу. 4. Чи може подавати приклад героїзму вигаданий персонаж? 5. У чому ролягав героїзм запорізьких козаків? 6. Чи можна вважати героями вчених? 7. Герої, чиєю зброєю стало перо.



14.05.2020 р.                            Доброго дня, шановні учні!

Тема нашого уроку: Типи звязку у словосполученні. Складні випадки перекладу словосполучень із російської мови українською.








Опрацюйте матеріал, вправи для письмового виконання запишіть у зошити.



18.05.2020 р.                             Доброго дня, шановні учні!

Тема наших двох уроків сьогодні: Складні випадки координації підмета і приудка. Тире на місці пропущенї звя'зки.


                                                 Навчальна лекція

Ознайомтеся з текстом. Дайте відповіді на питання: що таке координація підмета з присудком; як узгоджується підмет із присудком у різних випадках.
Координація — поєднання з присудком способом (формою) предикативного зв’язку.
Підмет і присудок перебувають у двобічному предикативному зв’язку, специфіку якого становить взаємозв’язок, взаємозалежність
головних членів: Я пишу. Слова я і пишу однаковою мірою залежать одне від одного, форма одного слова визначає форму іншого слова і навпаки. Такий взаємоспрямований зв’язок називається координацією.
Координація — це особливий тип узгодження, що виявляється в уподібненні граматичних форм присудка до граматичних форм підмета.

  1.   Присудок, виражений дієсловом у формі дійсного способу теперішнього або майбутнього часу, узгоджується з підметом-займенником в особі й числі; а з підметом-іменником — у формі 3‑ої особи й числі: Я вірю в силу доброти, що на торжку не продається (В. Крищенко).
  2.    Присудок узгоджується з підметом у роді, якщо він виражений дієловом у формі минулого часу або умовного способу: В степу хату поставив відчайдушний козак (В. Ткаченко); Без жалю, без туги, скоріше радіючи, кинула б вона цей світ… (Панас Мирний).
  3.     З підметом, що позначає професію, посаду, звання, рід занять тощо, присудок узгоджується з власною назвою: Професор Ольга Іванівна розповідала голосно; Інженер Михайло Петрович креслив схему.
  4.        Якщо підметом є незмінна власна назва або сполучення слів, то рід дієслова-присудка відповідає формі роду пропущеного іменника, що означає загальну (родову) назву: Сочі зустрічало нас теплом (місто); Широко розлилася повновода Янцзи (ріка).
  5.     Якщо підмет виражений абревіатурою, то присудок узгоджується з опорним словом, що входить до складного найменування: Цей проект розробило МОН України (Міністерство освіти і науки).
  6.        У реченнях з однорідними підметами присудок найчастіше має форму множини, але може мати й форму однини: В липні достигають суниця, малина, ожина, чорниця, черемха. В серпні відходить суниця, але з’являється брусниця, глід, горобина, кизил, шипшина (В. Бондаренко).
  7.      Коли підмет виражений іменником (або особовим займенником у називному відмінку та іменником/займенником) в орудному відмінку з прийменником, присудок вживається в множині: Батько й мати щогодини скрізь були біля дитини (О. Головко). Якщо ж дія стосується тільки першого компонента, то присудок має форму однини (інший предмет в орудному відмінку — додаток). Батько з сином розмовляв допізна.
  8.       Якщо підметом виступає кількісно-іменна сполука, то присудок може мати форму або однини, або множини: Ой три шляхи широкії докупи зійшлися (Т. Шевченко).
  9.      Якщо підмет виражений словами більшість, меншість, багато, мало, ряд, частина, кілька, декілька + іменник, то присудок має форму однини (Більшість абітурієнтів буде зарахована на стипендію та забезпечення гуртожитком) або в множині, коли головні члени речення розділені підрядним реченням, коли головні члени є однорідними (Низка питань, які внесені до іспиту, будуть поставлені в письмовій формі).
  10.      Якщо підмет виражений поєднанням слів багато, мало, чимало, кілька, декілька з іменником у родовому відмінку множини, то присудок найчастіше має форму однини: Пройшло в мовчанні кілька хвилин (М. Коцюбинський).
  11.     Якщо підмет виражений сполукою іменника зі значенням сукупності (гурт, натовп, зграя, група, табун, стадо, рій тощо) в називному відмінку множини з іменником у формі родового відмінка, то присудок вживається в однині: І рій дітей привітненьких на той горбок несе вінок з фіалочок блакитненьких (Л. Глібов).
  12.     12. Коли підмет виражений сполуками типу хтось із нас, кожен з нас, хтось із них, кожен із них, присудок має форму однини: Майже кожен з нас має якийсь свій особистий талант (А. Осипов).
  13.    Якщо підмет або присудок чи підмет і присудок одночасно є невідмінюваними частинами мови, то між такими головними членами речення граматично оформленого узгодження немає, вони поєднуються відповідним розміщенням та інтонацією: А я у гай ходила по квітку ось яку! А там дерева — люлі. І все отак зозулі: ку-ку! (П. Тичина).

Примітка. Якщо підмет-вигук, присудки, виражені словами, що мають категорію роду, вживаються у формі середнього роду: «Ура!» неслось далеко (С. Скляренко).


1   14. Якщо підмет має у своєму складі числівник, який закінчується на одиницю (21,71,161 тощо), то присудок ставиться у формі однини: 21 студент склав залік; 161 делегат зареєструвався на конференції.
       15.          При складеному підметі, вираженому прийменниковим сполученням іменника у називному відмінку з іменником в орудному відмінку, присудок ставиться у множині, якщо вказує на рівність двох осіб (Студенти з викладачами добре підготувалися до зустрічі відомого науковця). Однак, якщо іменник в орудному відмінку супроводить називний, є додатком, тоді присудок узгоджується лише з простим підметом в однині (Він із сестрою пішов до тітки).
      16.        При підметі, вираженому займенником хто, присудок ставиться в однині (Усі, хто прибув на конференцію, мають зареєструватися). Коли підметом є словосполучення із займенниками дехто, дещо, ніхто та ін., присудок вживається в однині (Дехто з присутніх участі у голосуванні не брав) (З підручника).

                                                   Вибіркова робота
Оберіть правильний варіант координації підмета з присудком.
1.   Газета «Урядовий кур’єр» надрукував / надрукувала текст цього закону. 2. Триста п’ятдесят один депутат підтримали / підтримав цей законопроект. 3. Я з чоловіком пішли / пішла в театр. 4. Більшість студентів, аспірантів, викладачів прийшла / прийшли на мітинг. 5. Решта зауважень не стосуються / не стосується теми розмови. 6. Чимало труднощів випали / випало на її долю. 7. Частина старшокласників вирішала / вирішило поїхати в Ужгород. 8. ООН підтримав / підтримала визвольний рух у державі. 9. На допомогу нам прийшла / прийшли Наталка та Тетяна. 10. У нашому саду зацвіли / зацвіло три вишні. 11. Десять шкіл нашого району розпочали / розпочало навчальний рік у нових приміщеннях. 12. Багато учнів нашого класу перемогли / перемогло на олімпіаді з інформатики.

                                                  Дослідження-відновлення
Розкрийте дужки, поставивши дієслова-присудки в потрібній формі.
1.   П’ять ораторів (змінитися) за хвилину — так кортить усім говорити. 2. Двадцять один курсант (скласти) літню сесію достроково. 3. Група студентів (прийти) складати іспит. 4. Чотири студентських роки (пролетіти) як один день. 5. За цією справою (проходити) п’ятеро свідків. 6. ДАІ за минулу добу (виявити) 53 порушення. 7. Преса Донбасу (показати) цікавий відео репортаж про життя відомих політиків. 8. Хтось із них (проходити) повз нашого будинку. 9. У роботі (бути порушеним) низка проблем. 10. Більшість народних обранців (проголосувати) за цей законопроект. 11. Триста лих мені (дивитися) в вічі (Б. Олійник). 12. Головною темою їхніх розмов (бути) перемога, марш, Прага, чиїсь милозвучні вірші (О. Гончар). 13. Лише п’ять хвилин (залишитися) до третього дзвінка. 14. Більшість учнів сьогодні на уроці (відповідати) добре. 15. Минулого року музичні школи міста (закінчити) близько 50 учнів.


                                             Пунктуаційний практикум
Поставте, де потрібно, тире між підметом та присудком.
1.   Київ жива, нетлінна історія народу, місто-герой, оповите немеркнучою славою. 2. Мова це доля нашого народу, і вона залежить від того, як ревно ми всі плекатимемо її. 3. А вчитель це, по суті, інженер людських душ. Чистих, довірливих, прекрасних. І найперше, найвище покликання вчителя віддати своє серце дітям. 4. Живопис це музика барв і кольорів, це пісня, яка застигла на полотні. 5. Це була найулюбленіша робота відтворювати на полотні художній образ, виписувати цільний людський характер. 5. Ми Хмельницького сини. 6. Завдання молоді учитися. 7. Жити значить працювати. 8. Жити вірі й правді служити. 9. Живеш і жди. Народжуйся і жди (В. Стус).

                                                    Творча робота
Продовжте речення. Підкресліть присудки. Визначте їхній вид і спосіб вираження. Поясніть наявність чи відсутність тире.
1.   Добро це … 2. Добро творити … 3. Добро не … порядною людиною. 4. Зробити комусь приємне … 5. Завдання кожної людини … добро. 6. Живеш і … добро.


 ВПРАВИ ВИКОНАЙТЕ У ЗОШИТІ. ЗРОБІТЬ ЯКІСНЕ ФОТО І НАДАШЛІТЬ МЕНІ У ВАЙБЕР


ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Перепишіть речення. Розкрийте дужки, узгоджуючи підмет із присудком. 

   1.Багато вчених (вважати), що при складоподілі потрібно враховувати характер сполучуваності звуків (Н. Плевако). 2. Це «ой» (тягнутися, підноситися) усе вище й вище (Я. Баш). 3. Більшість (не підтримати) запропонований проект постанови (З газети). 4. Катерина з братом аж (злякатися) (Є. Гуцало). 5. Решта студентів групи (поїхати) на канікули в Карпати (З газети). 6. Усі 30 студентів (узяти) участь у геологічній експедиції (З газети). 7. Переважна більшість овець (прокидатися) разом із вівчарем (П. Коельо). 8. Сто градусів Цельсія (визначати) температуру кипіння води при тиску 760 мм ртутного стовпа (З підручника). 9. Їх семеро (вижити) після того тяжкого бою (З посібника). 10. Частина промислових виробів (іти) на експорт (З посібника). 11. (Не прийнятись) три ясени (Т. Шевченко).




19.05.2020 р.                      Доброго дня,шановні учні!

Тема уроку: Розвиток мовлення. Конфесійний стиль, сфери поширення і головне призначення.. Церковні служби, молитва, повчання, проповіді: богослужбові книги, спілкування в конфесіях, культових установах.


На основі наведеного тексту складіть таблицю «Конфесійний стиль українською мови» з такими колонками: сфера поши­рення, головне призначення, жанри, мовні особливості.
Конфесійний (від лат. confession — визнання, сповідання) стиль виник як стильове запозичення у зв’язку з прийняттям християн­ства у Київській Русі.
Сфера поширення конфесійного стилю — культові установи: церкви, монастирі, скити, теологічні навчальні заклади, молитовні будинку, релігійні громади, віруючі родини.
Головне призначення конфесійного стилю — допомагати віру­ючим у спілкуванні їхніх душ із Богом, зберігати й продовжувати культові ритуали, об’єднувати віруючих одним почуттям щиросерд­ної віри в Бога.
Головні конститутивні ознаки конфесійного стилю: урочистість і піднесеність як стилістичні домінанти, благозвуччя, символізм та стійкість (стандартність) стильової норми.

До основних мовних стильових засобів конфесійного стилю на­лежить маркована лексика, яку в національній літературній мові називають конфесійною. Це Ісус, Різдво, Великдень, Пасха, Благо­віщення, Трійця, піст, причастя, говіння, святий, священик, піп, дяк, диякон, архімандрит, літургія, плащаниця, анафема, тропарі, престол, псалми, херувими, ангели, ікона, церква, хрещення, гріх, провидіння, монах тощо.

У конфесійному стилі є загальновживані вирази, які набули са­крального забарвлення й мають специфічну, конфесійну конотацію. Деякі з них шляхом перенесення й символізації набули конфесійно­го стилістичного значення. Наприклад, слово чаша в конфесійному стилі означає долю (випити чашу до дна — терпеливо знести всі незгоди життя; гірка чаша — дісталася тяжка доля).

Не можна не помітити таку мовну ознаку конфесійного стилю, як старослов’янізми: агнець, взивати, воздати, возсідати, сотвори­ти, уповати, упованіє, блаженний.

Має конфесійний стиль і свою фразеологію — усталені словоспо­лучення: Ісус Христос, Мати Божа, Небесний Отець, Тайна вечеря, Святий Дух, раб Божий, воскресіння з мертвих, скорбящих радосте, достойно єсть, Христос Спаситель, судний день.

Через заборони й обмеження віровчень у радянський час, а укра­їнської церкви й у попередні часи самодержавної Російської ім­перії, а також через перекладний характер релігійних текстів, особливо канонічних, через правописні розбіжності серед мовних засобів сучасного конфесійного стилю активно діє й розвивається в українській духовній культурі виразна варіантність. Наприклад, Учитель — Месія; свідчити в Господі — проповідувати через Сина Божого; за мир з небес — за мир з висот; на тебе уповаю — на тебе покладаюся; дух твій благий — дух твій добрий; глас вопіющого — глас того, хто кличе; многомилостивий — вельмимилостивий; животворящий — животворний тощо.

Отже, конфесійний стиль сучасної української літературної мови (всупереч колишнім заборонам і нинішнім конфесійним незго­дам церков) зберігає основні риси класичної сакральної мови: уро­чистість, канонічність словоформ і конструкцій, сталість жанрів (Біблія, Євангеліє, богослужіння, молитва, проповідь, псалом) (За Л. Мацько та О. Мацько).

Робота з текстом

► Прочитайте текст. Знайдіть у ньому особливості, що властиві конфесійному стилю.

Назва літургії походить від двох грецьких слів, що означають загальнонародне богослужіння.

Усі ідеї, і серце християнства, і всі прагнення церкви зосередже­ні в літургії, як у світлому крузі. У ній здійснюються Євхаристія, тобто причащання тіла й крові Господньої. Це таїнство встановив Христос при Апостолах на горі Сіоні в Єрусалимі й заповідав тво­рити його до кінця світу. Отці і вчителі церкви опрацювали й допо­внили його. У Х^ т.. літургія склалася остаточно в неземній красі обрядового й молитовного чину як дорогоцінний духовний скарб для життя.

Літургія має три частини: проскомідію, літургію проголошених і літургію вірних.
Назва проскомідія означає приношення — на згадку про ста­родавній звичай: на свято для поминання приносити хліб і вино як дари в жертву.
Священик і диякон, молячись, одягають блискучі одежі на знак душевної чистоти й вбрання в правду Божу. Диякон має орар: блис­кучу, через плече перекинуту, ніби крило в ангела, смужку, при­кмету готовності служити.
Проскомідія відбувається в олтарі й здійснює приготування на жертовнику для Євхаристії. Священик відділяє від проспор і кладе на дискос частки. Дискос, таріль на підставці, символізує нари, де лежав Христос перед похороном. Ніж, ужитий священи­ком, схожий на спис, що ним пробито серце Спасителя.
Над частками ставиться зориця з двох платівок, вигнутих, як луки, і скріплених навхрест: вона символізує зірку Віфлеєма. Кладеться покров, який означає плащаницю.
Для вина й води вживають потір: чашу із значенням таємничої, названої у притчах Соломона чаші премудрості Божої, що перетво­рює вино і воду на кров Христа.
Священик закликає молитовно благодать Святого Духа, кадить, благаючи благословити пропозицію. Після того — поклінна молитва священика і диякона перед престолом: про удостоєння для служби при таїнстві.
Відгортається завіса, і тоді ставленням: «Благословенно цар­ство!» — починається літургія проголошених.
Від хорів приходять слова Спасителя з Нагірної проповіді, що освітили світ істиною й відкрили браму вічності; початок їх: «Бла­женні вбогі духом, бо їхнє царство небесне».
Відкриваються Царські ворота й видно престол, осяяний, як Божа оселя. Звідти винесено Євангеліє через північні двері — символ першого виходу Христа до народу (В. Барка).


Доповніть твердження.

  1. Євхаристія — це. 2. Назва літургії походить. 3. Священик і диякон одягають блискучі одежі. 4. Таріль на підставці назива­ється. 5. Зірку Віфлеєма символізує.

Дослідження-трансформація

Спробуйте визначити символічне значення, переносний зміст на­ведених слів.

Зразок. Дорога — життя.
Князь світу, ламати хліб, шукати душу, син миру, хліб, сильні світу цього, терновий вінець, хрест.

Дослідження-характеристика

  • Поясніть походження та значення наведених біблійних фразео­логізмів.

Внести свою лепту, глас волаючого в пустелі, цап офірний, сіль землі, умивати руки, Хома невіруючий, Юдин поцілунок, перекува­ти мечі на рала, вавилонське стовпотворіння.


Творчий диктант

До поданих старослов’янізмів запишіть сучасні відповідники.

Ізбаві, ректи, врата, упованіє, ниспослати, десниця, перст, ланіта.


Складання діалогів

Складіть діалог між двома віруючими людьми. Використайте

елементи конфесійного стилю.

Група 1. Які прийшли в неділю до храму й відбули службу.

Група 2. Які обговорюють свято Великодня, що наближається.

Група 3. Які планують своє майбутнє життя присвятити служін­ню Богові.


Робота з таблицею

► Розгляньте таблицю «Жанри конфесійного стилю». Побудуйте лінгвістичне повідомлення про основні особливості проповідей, молитов, повчань.




Проповідь

Молитва

Повчання

Служба

Християнська церковна настанова, яка має за мету розповісти й розтлумачити слухачам вчен­ня Ісуса Христа; офіційна назва в православ’ї — Слово. Бувають літургійні, догматичні, морально- повчальні проповіді

Це звернення до Бога з проханням, подякою чи сповіддю

Це усвідом­лення певних норм поведінки, цінностей, воно відбува­ється свідомим шляхом: от, прочитавши текст, людина захоплюється світом героїв, розмірковує над їхніми вчинка­ми, робить певні висновки

Вираження релігійності в молитвах та обрядах. Відображає вну­трішній зміст віри й настрій душі








21.05.2020 р.                   Доброго дня, шановні учні!!!

Тема нашого уроку: Складні випадки кваліфікації другорядних членів речення


                Повторіть відомості про другорядні члени речення


Опрацюйте матеріал

Певні труднощі викликає розмежування обставин і додатків, виражених орудним відмінком.
Наприклад: Я знайомий і з кайлом, і з пером, і з багнетом (В. Сосюра) - безсумнівні додатки: знайомий (з чим?) з кайлом, з пером, з багнетом. Зеленими ланами Придніпров'я йшли на захід полки - йшли (де?) ланами - обставина місця, ланами (якими?) Придніпров'я - неузгоджене означення.
Ось ще кілька випадків. Порівняймо: На полонині багато гірських квітів і На яблуні з'явився перший цвіт. До члена речення на полонині цілком природним є запитання де? Це зумовлюється лексичним значенням іменника полонина, який має предметне значення і значення певного простору.
Словоформа місцевого відмінка на полонині - це обставина місця. А яким же членом речення виступає на яблуні? Це також обставина місця, але на відміну від іменника полонина іменник яблуня означає предмет, якому властивий малооб'ємний вияв у просторі. Тому до члена речення на яблуні логічно поставити також питання на чому? при цілком закономірному питанні де? Або: Ваза з квітами стоїть на вікні - ваза (яка?) з квітами - неузгоджене означення; стоїть (на чому? де?) на вікні - обставина місця; Поїхав (куди?) до озера - обставина, оскільки присудок поїхав означає дію, яка реалізується в певному напрямі, і Під'їхав (до чого? куди?) до озера - дієслово означає результативну дію з наближенням її до певного об'єкта - озера. Але: Дитина простягнула руки (до чого?) до іграшки - додаток (виражає об'єкт спрямування дії).
Отже, у випадку подвійного запитання - до форми залежного слова і відповідно до семантико-синтаксичних відношень між головним і залежним словом - перевагу віддаємо другому.
Послідовність визначення другорядних членів речення.
1. Якщо другорядний член речення виражений іменником у непрямому відмінку, тоді треба зважати на семантико-синтаксичне відношення, яке виражає він за іншим членом. Наприклад: У дверях будинку показалась господиня (П. Куліш). До слів у дверях формально можна поставити два питання (у чому? де?). Але разом із присудком показалась вони вказують на просторові відношення. Отже господиня показалась (де?) - у дверях. Я вчився любові в дядька Миколи (Л. Кисельов). До словоформи у дядька Миколи також можна поставити два питання (в кого? де?). Зміст речення підказує, що йдеться не про місце навчання, а про особу, яка навчала любові. Отже, до названого члена речення треба ставити питання (в кого?) як до непрямого додатка.
2. Якщо виникає питання щодо визначення означення чи додатка, вираженого родовим відмінком іменника, то треба вдатися до перетворення конструкції. Порівняйте: довгі ночі літа і довгі літні ночі. Або слово учителя і учительське слово. Перевагу віддають означальним відношенням, а не об'єктним, бо іменник характеризується за певною ознакою: квіти лісу (які? - лісові).
3. Іноді неможливо визначити член речення однозначно, тоді відповідь може бути така: член речення виражає подвійні відношення. Наприклад: Шукай змісту не в словах, а в думках (Петро Панч). У цьому реченні можна формально поставити два питання (в чому? і де?). Другорядний член речення може бути визначений і як додаток, і як обставина.




25.05.2020 р.                          Доброго дня, шановні учні!

Тема нашого уроку: Розвиток мовлення. Сфера поширення і головне призначення епістолярного стилю. Українська епістолярна спадщина - невичерпне й незамінне джерело  для вивчення життєвого і творчого шляху письменника. Епістолярний етикет.

Епістолярний стиль

Сфера використання - приватне листування. Цей стиль може бути складовою частиною інших стилів, наприклад, художньої літератури, публіцистики (“Посланія” І. Вишенського, “Листи з хутора” П. Куліша та ін.).
Основні ознаки:
  • наявність певної композиції;
  • початок, що містить шанобливе звернення;
  • головна частина, у якій розкривається зміст листа;
  • кінцівка, де підсумовується написане;
  • іноді постскриптум. (Р.S. - приписка до закінченого листа після підпису).
Основні засоби - поєднання елементів художнього, публіцистичного та розмовного стилів.

Сучасний епістолярний стиль став більш лаконічним (телеграфним), скоротився обсяг обов'язкових раніше вступних звертань та заключних формувань увічливості.

Опрацюйте презентацію за посиланням: https://svitppt.com.ua/ukrainska-mova/epistolyarniy-stil.html





26.05.2020 р.               Доброго дня, шановні одинадцятикласники!

Добігає кінця наш навчальний рік, тому варто підвести підсумки. 
Сьогодні ви узагальните свої знання, виконавши річну контрольну роботу.

Будьте уважні, читаючи завдання, не поспішайте!

Фото робіт відправте, будь ласка, мені на Вайбер зразу після виконання ))

                                                          Бажаю удачі!!!

                                             Контрольна робота (річна)

У завданнях 1 – 12 виберіть одну правильну відповідь.
1.     Продовжте твердження: «Лінгвістика – це наука, що…»
А вивчає лексичний склад конкретної мови;
Б вивчає сукупність усіх засобів письма конкретної мови;
В розглядає систему частин мови;
Г займається дослідженням усього різноманіття мов і розглядає їх не окремо, а в сукупності.
2.     Укажіть, що називають полемікою:
А стан суперечки, диспут під час обговорення або вирішення проблеми;
Б форма колективного обговорення, мета якого – виявити істину або знайти правильний розв’язок порушеного питання через висловлення власних міркувань та зіставлення поглядів опонентів на проблему;
В чітко структурований і спеціально організований публічний обмін думками між двома сторонами з актуальної теми;
Г різновид усного спілкування.
3.     Укажіть, що називають дискусією:
А стан суперечки, диспут під час обговорення або вирішення проблеми;
Б форма колективного обговорення, мета якого – виявити істину або знайти правильний розв’язок порушеного питання через висловлення власних міркувань та зіставлення поглядів опонентів на проблему;
В чітко структурований і спеціально організований публічний обмін думками між двома сторонами з актуальної теми;
Г різновид усного спілкування.
4.     Визначте всі можливі словосполучення поданого речення Добре тоді відпочив у садибі вранці та ввечері Іванко:
А добре відпочив, у садибі відпочив, відпочив Іванко, добре у садибі, добре вранці, тоді відпочив, добре ввечері;
Б у садибі відпочив, вранці та ввечері, добре відпочив, відпочив у садибі, добре вранці, відпочив тоді;
В добре відпочив, відпочив Іванко, відпочив у садибі, відпочив вранці, тоді відпочив, добре ввечері, добре вранці;
Г добре відпочив, відпочив у садибі, відпочив вранці, відпочив ввечері, тоді відпочив, добре у садибі, добре ввечері, добре вранці, тоді у садибі.
5.     Оберіть рядок, у якому всі словосполучення поєднані зв’язком керування:
А зрубане дерево, прибігли здалеку, несподіваний лист;
Б солов’їна мова, рубати ліс, марно сподіватися;
В любити палко, ледь чутний, прощальні листи;
Г зграя птахів, шум акації, хвилювати серце.
6.     Оберіть рядок, у якому правильно визначено граматичну основу Жити – це не значить тільки брати…:
А підмет – брати, присудок – жити;
Б підмет – жити, присудок – це не значить брати;
В підмет – жити, присудок – брати;
Г підмет – жити, присудок – це значить тільки.
7.     Оберіть речення, у якому прикладку НЕ ТРЕБА писати через дефіс (окремі розділові знаки пропущені):
А Слово зозуля ніжно-зелене, мов пух на вербі.
Б Лікую рани словом деревієм, безсмертним подорожником листом.
В Поети браття, пасинки епохи, у нас душа болить за рідний край.
Г Осінь тихенько на землю спускається, крилами хмарами небо вкриває.
8.     Визначте складнопідрядне речення з підрядним означальним:
А Де діти перестають любити і поважати батьків, там кінець усьому.
Б Поле вступило у тінь, бо наплинули з обрію хмари.
В Угорі озвалися ті журавлі, які взяли літо на крила і летіли з ним у далекий вирій.
Г Куди кінь з копитом, туди і жаба з хвостом.
9.     Укажіть речення, у якому правильно розставлено розділові знаки при прямій мові:
А «Не вчіть яблуню родити яблука», – писав великий Сковорода, – «Краще відженіть від неї свиней».
Б Ти все просиш – «Поясни таємницю весни…».
В Я кричала, надриваючись: «Мамо!» – на зелену упавши траву…
Г «Вузька, важка до добра дорога». – Се сказано десь у Письмі Святому. 
10.                    Оберіть речення, у якому правильно розставлено розділові знаки:
А Була б я зіронькою в небі: не знала б ні туги, ні жалю.
Б Вже соковито не шумить трава, вона лягла зів’ялою під ноги.
В Веселому меншому братові хотілося говорити; старший знехотя кидав по кілька слів.
Г І не треба долі дорікати – всіх не може обігріть вона.
11.                    Укажіть рядок, у якому в усіх словах наголос падає на перший склад:
А небо, десять, фартух, графіка;
Б майже, зошит, кладка, п’ятниця;
В мова, око, липкий, радість;
Г подруга, дочка, решето, спина.
12.                    Позначте рядок, у якому всі слова (словосполучення) написано правильно:
А на світанку, кінець кінцем, все-таки, як-от;
Б вінниччина, студентство, рік-у-рік, тихо-тихо;
В пестливий, Чумацький шлях, Академія Наук, рутв’яний;
Г повік віки, на пам’ять, мільйонний, де-небудь.
У завданнях 13 – 17 установіть відповідності.
13.                   Установіть відповідності між видами присудка та реченнями:
Види присудка
Речення
1
простий дієслівний присудок
А
Сумління – найкращий порадник.
2
складений іменний присудок
Б
Снаряди почали падати в річку.
3
складений дієслівний присудок
В
Із-за обрію накочувалися хмари.
4
присудка немає
Г
Осінь. Вітер. Шелест листя.


Д
Виконувати завдання.
14.                    Установіть відповідності між видами складного речення та прикладами:
Види речень
Приклади
1
складносурядне
А
Дихнув вітерець, і ожив стародавній той город…
2
складнопідрядне
Б
Тяжко було дивитися на спустошене, витолочене, покручене вітром і негодою привілля.
3
складне безсполучникове
В
У темряві далеко десь гукали люди, жалібно гавкали пси, і шуміла й лящала негода.
4
складне речення із сурядним і безсполучниковим зв’язком
Г
Коли зникає народна мова, – народу немає більше!


Д
Сонце заходить, гори чорніють, пташечка тихне, поле німіє...
15.                    Установіть відповідності між групами слів за значенням та прикладами:
Групи слів за значенням
Приклади
1
синоніми
А
корч – корч, мила – мила
2
антоніми
Б
абонент – абонемент, контакт – контракт
3
омоніми
В
весело – сумно, рідний – чужий
4
пароніми
Г
базікати, цвенькати, говорити


Д
путня, раятися, бесаги, когут
16.                    Установіть відповідності між родами іменників та прикладами:
Роди іменників
Приклади
1
чоловічий
А
нероба, забіяка, незграба, ледащо
2
жіночий
Б
торнадо, Сочі, резюме, Онтаріо
3
середній
В
Нікарагуа, мадам, Міссурі, ваніль
4
спільний
Г
Китай, манжет, Балі, синтез


Д
папороть, Огайо, Керч, зануда
17.                    Установіть відповідності між орфограмами та прикладами:
Орфограми
Приклади
1
написання разом
А
казна/де, хтозна/коли, будь/де, хто/небудь
2
написання через дефіс
Б
мазь, в’язь, доповідь, тінь
3
подвоєння приголосних в орудному відмінку
В
повін.., нен..чин, повертают..ся, молодіст..
4
вживання апострофа
Г
ні/кому, де/що, ні/який, який/сь


Д
Лук..ян, п..ятачок, дерев..яний, м..ята, зв..язок, об.. їзд
У завданнях 18 – 24 виберіть дві правильні відповіді.
18.                   Оберіть речення з поширеним звертанням (розділові знаки пропущено):
А Поклін тобі моя зів’яла квітко моя розкішна невідступна мріє.
Б Діду чом дятел шишки їсть?
В Гей писарю неси мою печатку.
Г Я не тебе люблю о ні моя хистка лілеє.
19.                    Укажіть односкладні означено-особові речення:
А Криши, ламай, трощи стереотипи!
Б Відібрали в мене шаблю і пістолі.
В Зупинки. Перон. Гучномовці.
Г Цілую всі ліси.
20.                     Укажіть односкладні неозначено-особові речення:
А Учителя і дерево пізнають із  плодів.
Б Учора ділянку зорали, засіяли добрим зерном.
В Погуляю понад морем та розкажу своє горе…
Г Посій в пору, будеш мати зерна гору.
21.                    Визначте складні безсполучникові речення, між частинами яких потрібно поставити тире (розділові знаки пропущено):
А Ще сніг кругом ще голі віти в дуба ще не курличуть в небі журавлі.
Б Йому здалося він зроду не чув такого свіжого гучного голосу.
В Защебетав соловейко пішла луна гаєм.
Г На годину спізнишся за рік не наздоженеш.
22.                    Укажіть рядки, у яких записано тільки фразеологізми:
А викидати коника, частувати березовою кашею, крапля в морі, летіти на крилах;
Б курям на сміх, легка сумка, легка рука, кров обізвалася;
В летіти на крилах, чути крила за плечима, погладити котика, коти шкребуть на серці;
Г топтати в болото, накрити мокрим рядном, як сніг на голову, точити ляси.
23.                    Визначте речення, у яких допущено орфографічну помилку:
А Для дурнів закон неписаний.
Б Ледареві норма не вказана.
В В темно-синій далині – не згасаючі вогні.
Г Ще ніким не спіймані у світі українські сизі солов’ї.
24.                    Укажіть речення, у яких виділені сполуки треба писати окремо:
А Як/би ви вчились так, як треба, то й мудрість би була своя.
Б Що/б не трапилося, а віри не втрачай.
В Що/б вода не принесла, вона ж колись і забере.
Г Як/би я тепер хотіла у човенце сісти.






28.05.2020 р.                                 Доброго дня!

Тема уроку: 


1 коментар:

  1. МОЕ ІМЯ Анна Андреева
    я в україні Це дуже щасливий день у моєму житті завдяки допомозі, яку мені надав доктор Алаба, щоб допомогти мені повернути свою колишню дружину з його магією любові та магії. Я був одружений протягом 6 років, і це було так страшно, тому що моя дружина справді обманювала і просила розлучитися, але коли я натрапив на електронне повідомлення від доктора Алаби про те, як він допоміг стільки людям отримати відгук і допомогти виправити стосунки і зробити людей щасливими у своїх стосунках. Я пояснив свою ситуацію, а потім попросив про допомогу, але на моє найбільше здивування він сказав мені, що допоможе мені у справі і що я святкую зараз, бо моя дружина повністю змінилася на краще. Він завжди хоче бути зі мною і не може робити нічого без мого подарунка. Мені дуже подобається одруження, яке чудове свято. Ми будемо продовжувати свідчити в Інтернеті, бо доктор Алаба - це справжнє заклинання. ПОТРІБНА ДОПОМОГА? КОНТАКТ
    -Email- dralaba3000@gmail.com
    Ви також можете додати його в Whats-app: +2349071995123
    Він є єдиною відповіддю на вашу проблему і змушує вас почуватися щасливими у ваших стосунках. І це ідеально у ваших стосунках.
    Хочете повернути колишнього?
    хочете заклинання любові для нового коханого?
    Вирішення проблем без дітей?
    Вирішення фінансових проблем?
    Погана ерекція і швидка еякуляція?
    Рішення для хвороби та хвороби тіла
    Ви хочете отримати підвищення у своєму офісі.
    Рішення проблеми розлучення?
    Whatsapp або зателефонуйте +2349071995123 (проігноруйте, якщо вам не потрібна допомога)

    ВідповістиВидалити

          Доброго дня, шановні одинадцятикласники!  Користуйтеся, будь ласка, посиланням на цей канал у YouTube:   https://www.youtube.co...